Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2019. január 21. 11:01 Közélet, Tech

A szakmák nagy része eltűnik 10-15 éven belül

Nincs túl jó hírünk azoknak a fiataloknak, akik éppen most tanulnak szakmát. A német posta vezetője szerint elmúltak azok az idők, amikor valaki ötven évig dolgozott ugyanazon a munkahelyen és lényegében ugyanabban a munkakörben. Frank Appel a müncheni DLD innovációs konferencián azt mondta, hogy a most megtanult szakmák zöme 10-15 éven belül eltűnik.

A munkák egy jelentős részét már ma is gépek végzik el az emberek helyett. Ezek a berendezések egyre összetettebb munkavégzésre képesek, és az emberi munka sok esetben a gépek irányításához kell. Ez nem újdonság, a mesterséges intelligencia elterjedése viszont gyökeresen megváltoztatja a munkaerőpiacot.

Jó példa erre a chatbot, ami lényegében egy szoftver, amely helyettünk végez el művelteket. Egy call center esetében kevesebb munkatársra lesz szükség, hiszen a chatbotok helyettük válaszolják meg az ügyfelek kérdéseit. Programozástól függően szóban és írásban is képesek a mesterséges intelligenciával felvértezett algoritmusok ezt a munkát ellátni.

Egy ügyvédi iroda is sikeresen használhatja a chatbotokat például arra, hogy ellenőrizze a dokumentumokat, beadványokat, átnézze, hogy minden szükséges dokumentum ki lett-e töltve. Az emberi munkát egyelőre nem helyettesítik ezek az algoritmusok, viszont azt látni, hogy 

egyre okosabbak és folyamatosan szélesedik a felhasználási területük.

Nem szabad azonban túlbecsülni a mesterséges intelligenciát, hiszen sok mindenre továbbra is alkalmatlan, és van egy csomó feladat, ahol az emberek nélkülözhetetlenek. Ilyenek például a kreativitást és stratégiai gondolkodást igénylő munkafolyamatok: a tervezés, az előre nem látható helyzetekre való felkészülés és a válsághelyzetek kezelése.

Az ilyen jellegű munkahelyek nincsenek veszélyben 15 éves távlatban sem. Az olyan szakmák sem fognak eltűnni, amelyek az ember és ember közötti kapcsolatra fókuszálnak. A tanárok, orvosok, ápolók, de a turizmusban az idegenvezetők sem maradnak állás nélkül, legalábbis a müncheni konferencián előadó cégvezetők szerint. Az empátiát, megértést, érzelmeket igénylő feladatokat ugyanis a mesterséges intelligencia egyelőre nem tudja ellátni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSosem lesz itt nyugati életszínvonal, ha így mennek tovább a dolgok az oktatásbanA statisztikák szerint romlik a fiatalok képzettsége, így pedig csak álmodozni lehet az Ausztriához történő felzárkózásról.

Magyarország szempontjából azért érdekes ez, mert az oktatáspolitika éppen az ellenkező irányba tart, mint ami a fenti folyamatokból elvileg következik. A kormány a meglehetősen egysíkú szakmunkásképzést részesíti előnyben, miközben a jövő arról szól, hogy minél erősebb alapképzettsége legyen a fiataloknak.

Emiatt lenne fontos, hogy egyre többen érettségizzenek le, persze ezt követően akár szakmát is tanulhatnának. De mivel a gépek egyre bonyolultabbak, a mai fiataloknak fel kell készülniük az élethosszig tartó tanulásra, ezért nem mindegy, hogy milyen alapképzettséggel hagyják ott az iskolapadot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs nagyobb nemzetstratégiai közérdek az oktatásnál, a kormánynak mégsem fontosA gazdaságot is az vinné előre, ha minél képzettebb lenne a népesség. A kormány valamiért mégis aláássa az ügyet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Tech mesterséges intelligencia munkaerőpiac oktatás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.