Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2019. január 21. 11:01 Közélet, Tech

A szakmák nagy része eltűnik 10-15 éven belül

Nincs túl jó hírünk azoknak a fiataloknak, akik éppen most tanulnak szakmát. A német posta vezetője szerint elmúltak azok az idők, amikor valaki ötven évig dolgozott ugyanazon a munkahelyen és lényegében ugyanabban a munkakörben. Frank Appel a müncheni DLD innovációs konferencián azt mondta, hogy a most megtanult szakmák zöme 10-15 éven belül eltűnik.

A munkák egy jelentős részét már ma is gépek végzik el az emberek helyett. Ezek a berendezések egyre összetettebb munkavégzésre képesek, és az emberi munka sok esetben a gépek irányításához kell. Ez nem újdonság, a mesterséges intelligencia elterjedése viszont gyökeresen megváltoztatja a munkaerőpiacot.

Jó példa erre a chatbot, ami lényegében egy szoftver, amely helyettünk végez el művelteket. Egy call center esetében kevesebb munkatársra lesz szükség, hiszen a chatbotok helyettük válaszolják meg az ügyfelek kérdéseit. Programozástól függően szóban és írásban is képesek a mesterséges intelligenciával felvértezett algoritmusok ezt a munkát ellátni.

Egy ügyvédi iroda is sikeresen használhatja a chatbotokat például arra, hogy ellenőrizze a dokumentumokat, beadványokat, átnézze, hogy minden szükséges dokumentum ki lett-e töltve. Az emberi munkát egyelőre nem helyettesítik ezek az algoritmusok, viszont azt látni, hogy 

egyre okosabbak és folyamatosan szélesedik a felhasználási területük.

Nem szabad azonban túlbecsülni a mesterséges intelligenciát, hiszen sok mindenre továbbra is alkalmatlan, és van egy csomó feladat, ahol az emberek nélkülözhetetlenek. Ilyenek például a kreativitást és stratégiai gondolkodást igénylő munkafolyamatok: a tervezés, az előre nem látható helyzetekre való felkészülés és a válsághelyzetek kezelése.

Az ilyen jellegű munkahelyek nincsenek veszélyben 15 éves távlatban sem. Az olyan szakmák sem fognak eltűnni, amelyek az ember és ember közötti kapcsolatra fókuszálnak. A tanárok, orvosok, ápolók, de a turizmusban az idegenvezetők sem maradnak állás nélkül, legalábbis a müncheni konferencián előadó cégvezetők szerint. Az empátiát, megértést, érzelmeket igénylő feladatokat ugyanis a mesterséges intelligencia egyelőre nem tudja ellátni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSosem lesz itt nyugati életszínvonal, ha így mennek tovább a dolgok az oktatásbanA statisztikák szerint romlik a fiatalok képzettsége, így pedig csak álmodozni lehet az Ausztriához történő felzárkózásról.

Magyarország szempontjából azért érdekes ez, mert az oktatáspolitika éppen az ellenkező irányba tart, mint ami a fenti folyamatokból elvileg következik. A kormány a meglehetősen egysíkú szakmunkásképzést részesíti előnyben, miközben a jövő arról szól, hogy minél erősebb alapképzettsége legyen a fiataloknak.

Emiatt lenne fontos, hogy egyre többen érettségizzenek le, persze ezt követően akár szakmát is tanulhatnának. De mivel a gépek egyre bonyolultabbak, a mai fiataloknak fel kell készülniük az élethosszig tartó tanulásra, ezért nem mindegy, hogy milyen alapképzettséggel hagyják ott az iskolapadot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNincs nagyobb nemzetstratégiai közérdek az oktatásnál, a kormánynak mégsem fontosA gazdaságot is az vinné előre, ha minél képzettebb lenne a népesség. A kormány valamiért mégis aláássa az ügyet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Tech mesterséges intelligencia munkaerőpiac oktatás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.