Hírlevél feliratkozás
Avatar
2019. január 11. 14:27 Közélet

Régen rúgtak ki annyi embert, mint a kormány novemberben

A cikk eredetileg az Mfor.hu-n jelent meg.

Tavaly október legvégén rendelkezett a kormány arról, hogy a két hónapos felmondási idő biztosítása miatt mindössze két nap leforgása alatt kell a tárcáknak intézkedniük a több ezer embert érintő leépítésekről a közszférában. A kormányhatározat alapján végül a minisztériumokban 2600 munkahelyet kellett megszüntetni, a háttérintézményekben pedig 4210-et. A 6810 fős leépítés azonban nem minden esetben jelentette dolgozók elküldését, az üres pozíciók megszüntetése is beleszámított.

A döntés hatása a statisztikákban is megjelent. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat novemberre vonatkozó adatai szerint 1884 személy volt érintett csoportos leépítésben.

Ennél több embert 2016 júniusában bocsátottak el utoljára ilyen formában.

Novemberben az NFSZ tájékoztatása szerint az

  • általános közigazgatás,
  • az egészségügy, oktatás, kultúra, egyéb szociális szolgáltatás,
  • a textilszálak fonása
  • és a kötelező társadalombiztosítási ágazatokat

érintette a csoportos leépítés.

A csoportos leépítések 89,5 százaléka Budapesten történt, itt 1688 dolgozót küldtek el. 166 személy Komárom-Esztergom megyében él, és érintett még 17 Bács-Kiskun megyei dolgozó is.

A novemberi adat miatt 2018 már biztosan rosszabb év ebből szempontból 2017-nél, függetlenül a decemberi statisztikától. A tizenegyedik hónappal bezárólag összesen 5173-an voltak csoportos leépítésben érintettek, szemben a 2017 egészére vonatkozó 5158 fővel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiután felhizlalta, karcsúsítani fogja a közszférát a kormányMindennel együtt egymillióan dolgozhatnak az állami szférában, ami arányaiban elég soknak számít nemzetközi összehasonlításban.

Az NFSZ adatai szerint novemberben 243 871 nyilvántartott álláskereső volt a munkaügyi hivataloknál regisztrálva; a szám néhány száz fővel alacsonyabb az előző havinál, az egy évvel korábbi szintnél pedig közel 15 ezerrel kevesebb.

Közöttük azonban egyre nagyobb arányt képviselnek az 55 évnél idősebb, hátrányosabb helyzetű álláskeresők. Helyzetük ráadásul még nehezebbé is válhat a jövőben, hiszen a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény megszüntetésével a munkaadók kevésbé lesznek ösztönözve az idősebb munkakeresők felvételére.

Novemberben 61 600 55 évnél idősebb álláskereső volt, ami azt jelenti, hogy az összes regisztrált álláskereső negyede, 25,3 százaléka nyugdíj előtt álló személy. Ilyen magas arányra még egyszer sem volt példa.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA közalkalmazottak többsége visszacsúszott a jövedelmi ranglétránAz egészségügyben és a közoktatásban dolgozók helyzete ugyan javult, a többi költségvetési dolgozóé sokat romlott 2010 és 2016 között.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet álláskeresők csoportos leépítés közszféra Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.