Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 6. 17:47 Közélet

Évek óta tudható, hogy „botrány és anarchia” van a magyar kórházakban

Futótűzként terjedt ma a sajtóban a Magyar Idők Domokos Lászlóval készített interjúja. Nem is csoda, hiszen az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke ellenzéki politikusokat megszégyenítő lendülettel ostorozta az egészségügyi állapotokat, pontosabban a – közpénzeket költő – intézmények gazdálkodását. Még azt is levezette, hogy a vécépapírhiány oka a közbeszerzési eljárás elmaradása.

Az őszinte szembenézés mindenképpen örvendetes, az pedig, hogy minderre a kormánylapként működő Magyar Időkben került sor, arra utalhat, hogy az új kormányban van szándék, hogy változtassanak a helyzeten. Maga a diagnózis ugyanakkor egyáltalán nem új, és még csak nem is hétköznapi értelemben számít közhelynek, hogy valami nagyon nem stimmel a kórházak gazdálkodásával.

Még az Állami Számvevőszék is tett rengeteg súlyos megállapítást az egészségügyi intézményekről, Domokos László 2010-ben kezdődő elnöksége idején.

A jelentésekben persze nem szerepel a botrány és az anarchia szó, azok a jelenségek viszont igen, amelyekre Domokos László használta ezeket a kifejezéseket. 2016 áprilisában például az ÁSZ a Bács-Kiskun és a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházzal kapcsolatban is megállapította: „több esetben előfordult, hogy a jogszabályban előírtak ellenére elmaradt a közbeszerzési eljárás lefolytatása”. A számvevőszék hiányosságokat állapított meg az intézmények belső ellenőrző rendszerével kapcsolatban, emellett 2011-14 között nem tették közzé gazdálkodási adataikat, illetve az éves költségvetést.

Ugyanebben a hónapban az ÁSZ négy másik kórházzal kapcsolatban állapította meg, hogy „a közbeszerzési szabályok sorozatos megsértése ugyanúgy jellemző volt, mint az, hogy a konszolidáció ellenére folyamatosan újratermelődött a szállítói tartozásállomány”.

Domokos László mostani kirohanásához hét kistérségi egészségügyi szolgáltató ellenőrzése adhatott még több muníciót. Két hónapja az ÁSZ arról számolt be, hogy a szolgáltatók működése nem volt átlátható, gazdálkodásuk pedig nem volt szabályszerű. A feltárt hiányosságok komoly korrupciós veszélynek teszik ki az érintett társaságokat, valamint kaput nyitnak a pazarló és átláthatatlan közpénz-felhasználás előtt – tette hozzá Warvasovszky Tihamér ÁSZ-alelnök.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Állami Számvevőszék anarchia botrány Domokos László kórházak Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Bucsky Péter
2025. június 12. 11:59 Közélet

Felszívódtak az uniós támogatások, de 2023-ig mégis jól álltunk

Tavaly előtt még mindig a GDP 2,2 százalékát tették ki az uniós pénzek.

Váczi István
2025. június 11. 11:01 Közélet, Pénz

Tehetetlen a kormány, az árnyomás utat tör magának a gazdaságban

A kormány infláció elleni hadjárata nem hozza a várt eredményt, több szektorban is elkezdtek ritkulni az akciók, néhány bank a lakáshiteleknél szigorít.

Vámosi Ágoston
2025. június 11. 05:50 Közélet, Vállalat

Pár dolog kezd eltűnni a magyar vendéglátásból, például a vendég, a pénztárcája és a szakács

Tucatjával zárnak be országszerte még a neves éttermek is, nincs a vendégeknek pénzük, az alapanyag, a rezsi és a közteher viszont az egekben van.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. június 12. 05:50 Pénz, Vállalat

Több pénzt kap külföldről a kormánymédia, mint a nem kormányközeli kiadók

A Szuverenitásvédelmi Hivatal büdzséje is többszöröse annak, mint amennyi külföldi támogatást a független média kap.

Stubnya Bence
2025. június 11. 15:46 Adat

Csak két szakma előzi meg a politikusokat a fizetési listán

Az utóbbi öt évben a pilóták megelőzték a képviselőket, államtitkárokat és minisztereket. A szakorvosok előreléptek a negyedik helyre.

Váczi István
2025. június 10. 13:53 Adat, Közélet

Külföldről akar hitelt felvenni a kormány a választás előtti osztogatásra

Hamarosan megtudhatjuk, hogy vevők-e erre a hitelezők, és mekkora kamatot kérnek cserébe. Könnyen lehet azonban, hogy ez a pénz sem lesz elég.