Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. május 3. 18:21 Közélet

Négyszázezer újságíró dolgozik az EU-ban, de Magyarországon elég kevesen

A sajtószabadság nem csak az újságírók szabadsága, hanem mindenkié. Sajtószabadságban megismerhetsz minden információt, ami az önálló véleményalkotáshoz szükséges, és szabadon ki is nyilváníthatod a véleményed. Akár te magad, akár a sajtó útján.

Május 3-án, a Nemzetközi sajtószabadság napján ezeket a demokrácia lételemeinek tekinthető emberi alapjogokat ünnepli a világ. Emellett ezen a napon emlékeznek meg a munkavégzés közben elhunyt újságírókra is, valamint ilyentájt jelennek meg a média helyzetéről szóló elemzések.

Az Eurostat szerint egyébként 400 ezer újságíró dolgozik az EU-ban. Arányaiban Észtországban és Svédországban a legtöbb az újságíró, ahol minden kétszázadik foglalkoztatott újságíró, de 0,3 százaléknál magasabb az arányuk Németországban, Finnországban és Hollandiában is.

Ezzel szemben Szlovákiában és Lengyelországban a 0,1 százalékot sem éri el az újságírók aránya a foglalkoztatottak között, de Magyarországon sincsenek többen 0,2 százaléknál. Ez azt jelenti, hogy a hivatalos adatok szerint legfeljebb néhány ezer újságíró lehet az országban.

Az Eurostat a foglalkozásokra bontott részletes adatokat nem teszi közzé, de az újságíráshoz köthető foglalkozásoknál (kiadás, információs szolgáltatás) így néz ki a kontinens lakosságarányban.

 

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-szervezet friss felmérése szerint tavaly tovább romlott a sajtószabadság helyzete Magyarországon. Az összesen 180 országot listázó 2018-as jelentés alapján Magyarország a 73., ami két hellyel rosszabb az egy évvel ezelőtti helyezésünknél, és 33 hellyel rosszabb a 2011-es pozíciónknál.

Az International Press Institute nemzetközi szervezet kutatása szerint pedig tavaly május óta 46 újságíró vesztette életét a világban célzott támadásban, akiknek nagy részét korrupciós ügyek feltárása miatt gyilkoltak meg. Emellett további 42 újságíró halt meg kiküldetésben, illetve konfliktusok tudósítása közben. 

Az elmúlt 12 hónap ügyei alapján a nyomozások lassan folynak a célzott támadások esetében, és csak néhány gyanúsítottat tartóztattak le vagy ítéltek el emberölésért. Európában két sokkoló eset történt az elmúlt egy évben: Ján Kuciak szlovák újságírót és barátnőjét idén februárban gyilkolták meg Szlovákiában, miközben a kormány korrupciós ügyeit próbálta feltárni. Tavaly októberben pedig Daphne Caruana Galizia máltai oknyomozó újságírót ölték meg egy autósbombával.

António Guterres ENSZ-főtitkár a sajtószabadság erősítésére sürgette a világ kormányait a világnap alkalmából. Az erről szóló videóüzenete itt tekinthető meg magyar felirattal:

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet demokrácia média sajtószabadság Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.