Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. május 3. 14:41 Közélet, Vállalat

A szlovák és a cseh beteg sokkal több pénzt kap gyógyszerre, mint te

Mézes-mázas csomagolásban, de azért elég keményen nekiment az egészségügyi kormányzatnak 26 Magyarországon jelen lévő kutatás- és fejlesztésorientált gyógyszeripari vállalat. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) szerint a gyógyszertámogatásokra költött állami forrás még regionális összehasonlításban is olyan alacsony, hogy ha megbetegedsz, akkor a gyógyszerekhez és a terápiákhoz nem, vagy nem olyan kedvező feltételekkel jutsz hozzá, mint egy szlovák vagy cseh állampolgár.

A magyar betegek egy elismerten jó gazdasági helyzetben lévő ország polgáraiként megérdemlik, hogy a környező és hasonló fejlettségű országok betegeihez hasonlóan férjenek hozzá a legújabb gyógyszeres terápiákhoz

– fogalmaz Holchacker Péter, az AIPM igazgatója.

Az egyesület egy tanulmányból indul ki, amely a négy visegrádi országban vizsgálta meg a nettó gyógyszer közkiadások összegét és alakulását 2010 és 2015 között. Ez egyébként nem egyszerű munka, mert a gyógyszerek állami támogatása rendszerint barokkosan bonyolult módon megy mindenhol.

A tanulmány szerint Magyarország az egyetlen a négy visegrádi állam közül, amely a vizsgált öt évben csökkentette a GDP arányos gyógyszerkiadásait.

A szlovák állam rendre a GDP 1,55 százalékát költi gyógyszerre (illetve támogatásra), és mivel a GDP emelkedik, ez azt eredményezi, hogy az egy főre jutó költés is nő, az öt év átlagában pedig évente 209 euró volt az egy főre jutó támogatás.

A csehek is hasonló pályán mozognak, ők a GDP-jük 1,26 százalékát fordítják gyógyszerekre, ezt az arányt tartják, ami azt jelenti, hogy átlagosan 180 euró körül költenek egy lakosra évente.

A lengyelek nagyon alacsony szinten vannak, de legalább próbálnak növekedni, hiszen a GDP is növekszik. A 2010-es 0,7 százalékról 2015-re feltornázták az arányt 0,8 százalék fölé, ami 74 eurós lakosonkénti átlagot eredményezett.

Ezzel szemben Magyarországon öt év alatt 0,21 százalékkal csökkent a gyógyszertámogatások büdzséje, és a magyar állam átlagosan csak a GDP 1,18 százalékát költötte gyógyszerekre, ami egy főre vetítve átlagosan 119 eurót jelentett.

Erre lehet azt mondani, hogy a magyar gyógyszerbeszerzési rendszer esetleg hatékonyabb, mint a szlovák (bár ilyen vizsgálatot még nem láttunk), de az elég valószerűtlen, hogy Budapesten 119 euróért meg lehessen venni azt a gyógyszert, amiért Pozsonyban 209 eurót fizetnek ki. Vagyis az adatok sokkal inkább arra engednek következtetni, hogy mennyiségi és/vagy minőségi különbség lehet az eltérés oka.

Erre utal egyébként az AIPM is, amikor többek között azt szorgalmazza, hogy “a régóta húzódó, már eldöntött befogadásokat” hirdessék ki. Ez a magyar gyógyszertámogatási rendszer egyik vitatott pontjára utal, ahhoz ugyanis, hogy nálunk egy új termék megkapja az állami ártámogatást, az orvosszakmai és pénzügyi döntés után még egy politikai jellegű szűrőn is át kell mennie: konkrétan egy miniszteri rendeletben meg kell jelennie a gyógyszernek. A szaktárca tehát akármeddig visszafoghatja, elhúzhatja egy gyógyszer támogatását, ha úgy látja jónak, és ez elő is szokott fordulni.

Az AIPM “az adminisztratív és technikai akadályok lebontását, valamint az új, innovatív gyógyszerek és terápiák transzparens, kiszámítható és rendszeres befogadását” is kéri, ami szintén arra utal, hogy szerinte nem gördülékeny a rendszer.

A gyógyszeripari szereplők az elmúlt két ciklus során közel 500 milliárd forintot fizettek be ágazati különadóként a magyar költségvetésbe, most már ezt is szeretnék kivezettetni, arra hivatkozva, hogy a gazdasági válságnak rég vége.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat gdp gyógyszer támogatás visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Kolozsi Ádám
2023. június 3. 13:15 Közélet, Világ

Orbán a jobboldali internacionálé áttörését várja a spanyol radikálisoktól

A magyar kormányfő a spanyol radikálisoktól várja az európai jobboldali fordulatot, a centristák ellenben Spanyolország „melonizációjától” tartanak a Vox előretörése miatt.

Jandó Zoltán
2023. június 2. 04:31 Közélet, Vállalat

Hamarosan beléphet a százmilliárdos vagyonú klubba Orbán Viktor családja

Egyre gyorsuló ütemben gazdagodik a miniszterelnök családja. Öt éve még a bányák hozták a nagy pénzt, most már a vagyonkezelés.

Stubnya Bence
2023. június 1. 13:20 Közélet, Pénz

Azokat a megtakarítási formákat is megadóztatja a kormány, amikbe a lakosság az év elején menekült

Az állampapírokon és a ingatlanalapok befektetési jegyein kívül minden befektetési forma adóját csaknem duplázza a kormány júliustól.

Fontos

Fabók Bálint
2023. június 3. 17:33 Világ

„15-szörös áron adták a benzint, de meg kellett vennem, mert az életemről van szó” – menekülés a szudáni polgárháborúból

Aki nem menekült el, lényegében hat hete be van zárkózva Szudán fővárosában, az akár 40 fokos melegben azonban rendszeresen előfordul, hogy nincs áram és víz.

Bucsky Péter
2023. június 3. 04:34 Podcast

Sok ezer milliárdos bevételhez jut a legnagyobb magyar cég a monopolizált hulladékpiacon

A koncessziós eljárás lezárása után módosított szabályokkal az addig veszteségesnek látszó üzletet valószínűleg aranybányává tette a kormány a Molnak.

Hajdu Miklós
2023. június 2. 19:22 Pénz

Aranyba fektetve is meg lehet úszni a megtakarításokat terhelő új adót

Az olyan fizikai befektetéseken realizált nyereséget, mint az arany, továbbra is csak a 15 százalékos személyi jövedelemadó fizetési kötelezettség illeti.