Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. február 2. 14:47 Közélet, Világ

Oroszországban a bűnüldözéssel szövetkezett a szervezett bűnözés, együtt rabolnak cégeket

Oroszországban akkor kerülhetsz csak igazán nagy bajba, ha üzletemberként sikeressé válsz. A politikai védelmet nem élvező vállalkozók cégei ugyanis nagyon könnyen kerülhetnek a nyomozókkal, ügyészekkel és bírókkal összefonódott szervezett bűnözés célkeresztjébe, írja a Bloomberg.

Az orosz állam sok helyen maffiaként működik, a helyi erős emberek összefonódnak az igazságszolgáltatással, és ha szemet vetnek egy ötletre vagy vállalkozásra, nagy eséllyel meg is szerzik. A hatósági vegzálások, elkobzások és előzetes letartóztatások ellehetetlenítik a gyanúsított üzletembereket, akik általában a bírósági tárgyalás előtt kénytelenek eladni vagy felszámolni az üzleteiket, de nem egy esetben börtönbe is kerülnek.

Egy üzletember azért került börtönbe egy évre, mert párducmintás kárpitos bútoraival megsértette a leopárdok szellemi tulajdonjogait. Ruszlan Telkov elvesztette százmillió forintnak megfelelő rubelre becsült bútorvállakozását az abszurd vád miatt, miközben ő azt állítja: azért vádolták meg, mert nem akart részt venni egy helyi bútorkartellben.

Telkovot ugyan felmentették – ez óriási szerencse, hiszen amikor az orosz állam a felperes, az ügyek mindössze 0,36 százaléka végződik felmentéssel -, de most beperelte az államot az okozott kár miatt. Ebben az Oroszország Rács Mögött (Русь Сидящая) nevű szervezet képviseli, amit Olga Romanova újságírónő alapított 2013-ban. Szerinte a bíróságok adják a rendszer alapját: készek politikai alapon döntést hozni, amivel kiszolgálják az uralkodó rezsimet, cserébe a saját területükön szabadon élősködhetnek a emberek magánvagyonán, a rendőrséggel és az ügyészséggel karöltve.

A szilovikok – tehát a bűnüldöző szervezetek, a titkosszolgáltatok és katonaság volt és jelenlegi tagjai – most már nem is találnak elég lerabolható cégek a sima magángazdaságban, ezért egyre inkább egymástól kell rabolniuk, állapítja meg Romanova. De nem csak egymást fenyegetik, természetesen a civileket, Romanova például arra kényszerült pár éve, hogy Németországba meneküljön

A cégek elleni támadások közepette is van, aki képes a napos oldalon maradni. Létrejött például egy valóságos új iparág, amely a hatósági zaklatásokra készíti fel a vállalkozókat. Egy korábbi rendőr és bíró, Alexander Seljutin cége például olyan kurzusokat tart üzletembereknek, amiben azok megtanulják kezelni az intézkedő rendőröket, van razziára felkészítő kurzus és edzik az üzletemberek mentális képességeit is, hogy nyugodtak tudjanak maradni, mikor beindul a hatóságok lélektani hadviselése. Seljutin arra panaszkodott a Bloombergnek, hogy cégének hirtelen sok versenytársa lett, akik másolják az ő módszereiket.

Hogy pontosan mennyi esetben bánnak el növekedő cégekkel az orosz hatóságokkal összeállt bűnözők, azt nem tudni pontosan. Alekszandr Khurudzi, aki az orosz vállalkozási ombudsmannak dolgozik, úgy látja, hogy az elmúlt években tovább romlott a helyzet. (Khurudzi maga is két évet ült börtönben, tárgyalására várva, míg 2016-ban kiengedték.) Még Vlagyimir Putyin sem elégedett, aki egy 2015-ös eseményen azt mondta, hogy a kirabolják a vállalkozásokat: “kétszázezer üzletemberrel szemben nyomoztak gazdasági csalás vagy sikkasztás miatt, ezek 83 százaléka vesztette el vállalkozását, miközben az ügyek csak 43 százaléka került bíróságok elé”, mondta.

Oroszországban többször politikai bebörtönzésekről hallunk, az ellenzék egyik vezető figuráját, Alekszej Anatoljevics Navalnijt 2013-ban csalásért ítéltek el. Öt év felfüggesztett börtönbüntetést kapott, mert állítólag megvett egy raklap tűzifát, amit drágábban adott tovább. Ugyanakkor emberi jogi szervezetek szerint összesen ötven embert börtönöztek be politikai okokból. Az jogszerű alap nélkül bebörtönzött üzletemberek száma ennek a sokszorosa, és az orosz gazdaságot is sokkal jobban terheli a kockázat és fullasztó légkör, hogy bárkit ellehetetleníthetnek a hatóságok.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ hatóságok korrupció Oroszország rablás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Hartvig Áron
2024. április 10. 04:34 Közélet

Ezentúl csak akkor lesz napelem a magyar háztartásokban, ha a hozzá tartozó akkumulátorra nagy támogatás jár

A jelenleg zajló háztartási napelempályázat egy dolgot már a lezárása előtt bizonyított: akkumulátorok nélkül többé nem kerülnek napelemek a háztetőkre.