Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. január 31. 11:34 Közélet

Hatalmas, 24 órás sztrájkhullám indult Németországban

A következő három napban több mint 250 ipari vállalat, köztük a Thyssenkrupp, a Siemens, a BMW és a Mercedes alkalmazottai készülnek 24 órás munkabeszüntetésre Németországban. Európa legnagyobb ipari szakszervezete, a német IG Metall év eleje óta már közel egymillió tüntetőt vonultatott fel.

A Bloomberg cikke szerint a körülbelül 3,9 millió dolgozót képviselő szakszervezet és a munkáltatói oldal múlt hétvégén 16 órán át tárgyalt a bérekről és a munkaidőről, ám az egyeztetések ötödjére is sikertelenül zárultak, ezért a munkavállalók a sztrájk mellett döntöttek. A szakszervezet azt szeretné elérni, hogy következő 12 hónapban 6 százalékkal növeljék a fém- és az elektronikai ágazat dolgozóinak bérét, emellett követelik, hogy a gyermekeiket, illetve a beteg vagy idős családtagjaikat ellátó alkalmazottak két éven át 35 óráról 28 órára csökkenthessék a munkaidejüket, és eközben bérkiegészítésben részesüljenek.

A három napra szervezett 24 órás sztrájkok, amelyek van, ahol már kedd éjjel megkezdődtek,  biztosan komoly kiesést okoznak a termelésben, különösen, mert a hosszú ellátási láncok minden cége érintett.

A munkáltatói oldal legutóbb 6,8 százalékos béremelést ajánlott a következő 27 hónapban, ám a bérkiegészítési követelésnek nem engedne, mivel szerinte az diszkriminatív lenne azokkal szemben, akik már alapból rugalmas szerződéssel dolgoznak és nem kapnak bérkiegészítést. Emellett kilátásba helyezték, hogy a munkabeszüntetések okozta károk miatt jogi eljárást kezdeményeznek.

Az IG Metall egyik vezetője szerint a dolgozók nagyon mérgesek a munkáltatók tárgyalási taktikája miatt. A dolgozók álláspontja szerint mindenki látja, hogy milyen jó a jelenlegi gazdasági helyzet, ezért magasabb béreket és a magánélethez jobban illeszkedő munkabeosztást követelnek.

A politikusok és a jegybankárok számára is fontosak a német kollektív bértárgyalások, ugyanis a munkamegszakításból származó károktól függetlenül a közgazdászok régóta aggódnak a stagnáló bérek hosszú távú hatásai miatt.

Ha a régió legvirágzóbb országa nem tud jelentős béremeléseket végrehajtani, akkor a többi ország még nagyobb kihívással szembesülhet ezen a téren.

Ez pedig megnehezítheti az Európai Központi Bank arra irányuló törekvéseit is, hogy inflációt gerjesszen és végül elhagyja a gazdasági fellendülést célzó monetáris lazító intézkedéseket.

A német cégek számára komoly problémát jelent a munkaidő csökkentésére irányuló dolgozói követeléseknek való megfelelés, ugyanis így is komoly munkaerőhiánnyal küzdenek. Ugyan a feldolgozóipari kibocsátás két évtizedes csúcson jár és rengeteg a megrendelés, a termelés lassulása komoly következményekkel járhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet béremelés bértárgyalás ipar németország sztrájk Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2023. november 30. 13:23 Közélet

Zuhanórepülésbe kezdtek a kormánynak kedves demográfiai mutatók

Harmadik hónapja csökkent a születések száma, miközben az év első 9 hónapjában a házasságok száma is zuhant.

Bucsky Péter
2023. november 29. 04:34 Közélet

Az alacsony büntetések nem akadályozzák meg, hogy szétdobálják az e-rollereket

Tízszer több e-roller van a fővárosban, mint ahány parkolóhelyet kijelölt a fővárosi önkormányzat.

Nagy Zsolt
2023. november 28. 17:58 Közélet

Szélerőmű a közeli jövőben nem, szivattyús erőmű viszont épülhet Magyarországon

Leporolták, visszatették, megint leporolták - újabb fejezethez érkezik a régóta meg nem valósuló magyar szivattyús erőmű projekt.

Fontos

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Elek Péter
2023. november 29. 16:37 Pénz

Túl sok a kockázat, de valahogy senki nem akarja ezeket komolyan venni

A rendszerszintű pénzügyi kockázatoktól a túlzottan magas államadósságszinteken át az egyedi vállalati értékeléseken keresztül túl sok minden összejött.