Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2017. november 28. 12:17 Közélet

Nem ruháznak be annyit a cégek, amiből tartani lehetne a színvonalat

Éves összevetésben több mint 18 százalékkal nőttek a beruházások Magyarországon, közölte a KSH, de ez annak is köszönhető, hogy tavaly különösen csapnivaló évünk volt ebből a szempontból. Akkor az uniós források átmeneti visszaesésével nyilvánvalóvá vált, hogy milyen kevés termelőeszközt vesznek a magyar vállalatok – ami az egyik legfontosabb tényező azok közül, amik meghatározzák a jövőbeli növekedést.

A mostani bővülés ellenére a – végleges GDP híján csak becsülhető – beruházási ráta még mindig csapnivaló, továbbra sem éri el a GDP húsz százalékát, ami közgazdászok szerint arra utal, hogy az épületek és eszközök amortizációját sem pótolják a beruházások.

 

A beruházás és a bruttó állóeszköz felhalmozás majdnem ugyanaz, csak utóbbiba a fizikai eszközökön túl beleértik a kutatás-fejlesztést, az immateriális javak beszerzését és a lízingelt eszközöket is.

A költségvetési szervek beruházásai 65 százalékkal nőttek éves összevetésben, ami arra utal, hogy az uniós források felhasználása van jelentős részben a növekedés mögött. Igaz, a magáncégek beruházásai is emelkedtek 18 százalékkal.

 

Ha megnézzük, melyik ágazat milyen időtávon mennyire bővült, látható, hogy a gazdaság idei sikerágazatai az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás és a művészet, de ennek a tavalyi, nagyon alacsony bázis az oka: ezekre a területekre idén eddig összesen 480 milliárd forint ment, ezen belül az oktatási és egészségügyi beruházásokra csak 148 milliárd, az idei beruházások mindössze 3,6 százaléka.

 

Az is látható, hogy a szállítmányozás ágazat beruházásai az év első felében gyorsabban bővültek, mint az utóbbi három hónapban. A feldolgozóipar, és azon belül az autógyártás viszont változatlanul hasít, itt 15 százalékkal több termelőeszközt szereztek be a cégek, mint egy évvel ezelőtt.

A fenti ábráról le kellett hagyni az aprócska magyar bányászati szektort, itt ugyanis megháromszorozódtak a beruházások, a KSH megfogalmazása szerint a szénhidrogén-kutatásokkal kapcsolatos feltárások miatt – igaz, az összeg nem olyan nagy, 5 milliárdról háromszorozódott 15 milliárdra.

(MTI Fotó: Máthé Zoltán)

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet beruházás KSH Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.