Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. november 21. 13:45 Közélet, Világ

Még a kelet-európai országok sem számolnak magukkal az EU-ban

Egyik, a Brexit miatt Londonból költözni kényszerülő hivatalnak sem Kelet- vagy Közép-Európában lesz az új székhelye, dőlt el tegnap. A tagállamok döntése szerint a 900 embert foglalkoztató Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Amszterdamban, a 160 alkalmazottal rendelkező Európai Bankhatóság (EBA) pedig Párizsban folytatja a működését.

Mindkét döntés okozott némi meglepetést, előzetesen nem a holland és a francia főváros volt a favorit. Nagyobb érdeklődés az ember és állatgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek tudományos értékelésével foglalkozó EMA új székhelyéről történő szavazást övezte, ami végül egészen elképesztő módon született meg.

A szavazás elején még minden rendben ment, az első körben gond nélkül kiválasztották a három második fordulóba jutó várost: Amszterdamot, Koppenhágát és Milánót. A legtöbb szavazatot utóbbi kapta itt, és a következő körben is, ahol a dán főváros esett ki. A döntő fordulóban azonban szavazategyenlőség alakult ki, és végül sorsolással döntötték el, hova költözzön az ügynökség. Ezt pedig elég sokan furcsálltak.

Nem ez volt azonban az egyetlen konfliktus a szavazás során. A szlovákok, akik épp, hogy lecsúsztak a második fordulóról (Pozsony negyedik lett az első körben) egyszerűen bojkottálták a szavazás még hátralévő szakaszait. Azt nehezményezték, hogy a kelet-közép-európai térségből egyetlen ország sem jutott tovább. A képet ugyanakkor némileg árnyalja, hogy – amint erre a Politico felhívta a figyelmet – a 11 régiós ország együttesen 66 szavazatának felét sem adta valamelyik szomszédjára. Magyarul úgy tűnik, mintha a régiós országok sem igazán szerették volna, hogy ide költözzenek az uniós szervezetek.

Ahogy mellesleg az EMA alkalmazottai sem akartak térségünkbe jönni. Egy belső felmérés szerint a pályázó városok közül Amszterdamba, Barcelonába, vagy Bécsbe szívesen mentek volna, Szófiába, Varsóba és Bukarestbe azonban nagyon nem. Az ügynökség nem sokkal a szavazás előtt figyelmeztette is az érintetteket, hogy bár az alkalmazottaknak nincs beleszólása a döntésbe, azért nem teljesen lényegtelen a véleményük. Ha ugyanis számukra kedvezőtlen döntés születik, akár a munkatársak 80 százaléka is távozhat a szervezettől.

Azt sajnos nem tudni, hogy Budapesthez mit szóltak volna, Magyarország ugyanis azon három tagállam között volt, amely egyik uniós szervezet székhelyére nem pályázott (rajtunk kívül csak Luxemburg és Ciprus nem próbálkozott). Mindez azért nagyon furcsa, mert tavaly ősszel még kormányhatározat is született arról, hogy a kabinet megpróbálja Budapestre hozni az EMA központját. A folyamatba összesen hat minisztert vontak be, akiknek 2016 végéig részletes vizsgálatot kellett végezni arról, miként költözhetne ide az ügynökség. Nem teljesen egyértelmű, hogy ebből mi valósult meg, az azonban biztos, hogy a pályázat valamiért végül elmaradt.

A bankhatóság egyénként sokkal kevésbé volt kapós, mint az EMA, ezért ugyanis csak nyolc város szállt harcba. Előzetesen Dublint várták befutónak, az ír főváros pedig jól is teljesített az első fordulókban, végül azonban alulmaradt Párizzsal szemben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Világ EU Európai Bankhatóság Európai Gyógyszerügynökség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bukovszki András
2024. április 22. 04:37 Pénz

Kifulladni látszik a magyar államadósság-ráta csökkenése

Nemcsak rövid, hanem középtávon is magasan ragadhat az adósságráta, ami a gazdasági felzárkózási folyamatunkat is megnehezítheti.

Hajdu Miklós
2024. április 21. 04:36 Élet

Kivételes szerencsével léphettek be a 90-es évek közepe után született fiatalok a munkaerőpiacra

A gazdasági fellendülés időszakában pályára lépő fiatalok viszonylag könnyen találtak munkát jó fizetés mellett, kérdés, hogy ez miként hat a motivációjukra.

Gergely Péter
2024. április 20. 04:31 Pénz

Az új otthonfelújítási program átrendezheti a lakáshitelek piacát

A támogatás révén több tízmilliárd forint felújítási hitel jut majd a piacra, amelyhez várhatóan jelentős mennyiségű piaci feltételű kölcsön is társul majd.