Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. november 20. 13:39 Közélet

Az EU nem adja fel a női kvótát, Magyarországon nagyot esett a nemek közötti fizetéskülönbség

A nemek közötti fizetési különbségek csökkentéséért tesz javaslatot hétfőn az Európai Bizottság igazságügyért, fogyasztóvédelemért és nemek közötti egyenlőségéért felelős biztosa, Vera Jourova. A cseh biztos szerint a javaslat értelmében felszólítják a tagországok kormányait, hogy tanulmányozzák át a fizetéseket a közszférában, és szűrjék ki az egyenlőtlenségeket.

“Azt hiszem, a legtöbb tagállamban, de talán az összesben, a legnagyobb probléma a munkahelyek nemi szegregáltsága. A hagyományos női szakmák, mint a tanár vagy az ápoló, alul vannak fizetve” – mondta Jourova a Guardian-nek. A különbségek egyik jele, hogy mindegyik tagországban több férfi dolgozik, mint nő. Az Európai Bizottság idei jelentése szerint az EU-ban a 20 és 64 év közöttiek közül a férfiak 77 százaléka dolgozik átlagosan, a nőknek pedig a 66 százaléka (Magyarországon ez az arány 79:65).

 

Magyarországon a 2015-ös adatok alapján a férfiak 14 százalékkal keresnek többet a nőknél, ez valamivel jobb, mint a 16,3 százalékos európai átlag. Az átlagnál alacsonyabb különbség annak köszönhető, hogy 2010-hez képest közel négy százalékpontot javult ez a mutató. Ez azt jelenti, hogy Belgium után Magyarországon szűkült leginkább az olló a nők és a férfiak keresete között – pedig a nemi fizetéskülönbségeket csökkentő intézkedéssel nem lehetett találkozni az utóbbi években a magyar kormány részéről. Érdekesség, hogy a női és a férfi fizetések közötti különbség két macsónak gondolt társadalomban a legalacsonyabb, Romániában és Olaszországban.

Az Európai Unió jogalkotási folyamatában az Európai Bizottság javaslatából akkor lesz jogszabály, ha azt a jogalkotó, tehát az Európai Parlament, illetve a tagállamok politikai vezetéséből álló Tanács elfogadja. A nemek közötti esélyegyenlőséget célozza egy másik javaslat is, a 40 százalékos női kvóta bevezetése a magáncégek felsővezetésében. Az EU különböző szervei már 2012 óta gyúrják ezt a javaslatot: már 2013-ban a Tanács elé került, de azóta áll az ügy, mivel több tagállam is fenntartásokat fogalmazott meg, köztük Magyarország.

A javaslat értelmében azoknak a cégeknek, amelynek a felsővezetéségben a férfiak aránya meghaladja a 60 százalékot, azonos képességű jelöltek esetén a nőket kell előnyben részesíteniük, ha megüresedik egy pozíció a cég igazgatóságában. A Bizottság célja eredetileg az volt, hogy 2020-ra érjék el a 40 százalékos arányt. Az Európai Bizottság 2017-es felmérése alapján ettől a céltól még messze van az EU, a nagyobb cégek felsővezetői között 25 százalék a nők aránya. Pedig ez is jelentős előrelépés, 2010-ben még csak 12 százalék volt ez a mutató.

 

A Bizottság adatai szerint Magyarország jelentősen elmarad az EU-s átlagtól, a nagyobb cégek igazgatóságai mindössze 14 százalékban áll női tagokból.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egyenjogúság európai bizottság Európai Unió női kvóta Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Vámosi Ágoston
2025. április 17. 16:41 Közélet

A lerontott 2025-ös várakozásokra alapozva beterjesztik a 2026-os költségvetést

Továbbra is optimistább a piacnál a kormány, az extraprofitadót nem vezetik ki.

Stubnya Bence
2025. április 17. 10:13 Közélet

Egyre többen látják úgy, hogy már a 2 százalékot sem éri el idén a magyar gazdasági növekedés

Elmaradt az év elejére beharangozott fordulat, ráadásul a kereskedelmi háború és a választások előtti költségvetési kiköltekezés is kockázatot jelent.

Jandó Zoltán
2025. április 16. 14:17 Közélet, Vállalat

Az UEFA-n kívül senki nem hiszi el Mészáros Lőrincnek, hogy eladta a focicsapatát

Ha az Európai Labdarúgó-szövetség komolyan venné a saját szabályait, akkor nem csak az Eszék, de a Felcsút is bajba kerülhetne. De úgy tűnik, nem veszi.

Fontos

Virovácz Péter Havasi Kinga
2025. április 17. 05:50 Világ

Hol van az a pont, amely felett a vámháborúnak már nincs értelme?

Amerika a potenciális recesszió mellé bizalmi és tőkepiaci válságot rakott a saját nyakába, ezzel a feltörekvő piacok közé árazta be magát.

Váczi István
2025. április 16. 11:59 Pénz

Idegesek a befektetők, Argentína lesz az Egyesült Államokból?

Sok évtizedes bizalmat kezdett ki Donald Trump kaotikus gazdaságpolitikája, aminek következményeit Magyarországon is érezhetjük.

Torontáli Zoltán Jandó Zoltán
2025. április 16. 05:45 Közélet

Tele vannak a raktárak eladatlan hússal és tejjel, és ez nagyon sokba fog kerülni

Óriási költségekkel jár, hogy a száj- és körömfájás miatt beragadt az export, és nagy a bizonytalanság abban, hogy milyen kárenyhítést kapnak a piaci szereplők.