Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. október 31. 12:59 Közélet, Vállalat

Azért nem fejlesztenek a cégek a régiónkban, mert a pénzből korrupcióra kell félretenniük

A kelet-európai korrupció és a befektetések közötti kapcsolatot helyezi új megvilágításba egy tanulmány, amelynek összefoglalóját a szerzők a Voxeu-n tették közzé. A lényeg, hogy most nem a korrupció mértékének, hanem a bizonytalanságának hatását vizsgálták. A külföldi befektetők ugyanis nem az aktuális korrupciós szintet, hanem annak jövőbeni várható változásait árazzák be a döntéseiknél.

A tudományos munka szerzői nagyrészt a Világbank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank meglévő adatbázisaiból indultak ki, de azokat másképp rendszerezték, így 13 ország összesen több mint 140 ezer céges adatát dolgozták fel.

Az eredmény megerősítette, hogy minél nagyobb a korrupciós bizonytalanság, annál kevesebb befektetés valósul meg egy országban, és ez persze egyáltalán nem meglepő. Sokkal érdekesebb viszont, hogy a bizonytalanság nem egyformán érinti a helyi és a külföldi cégeket.

Ha a korrupciós bizonytalanság nő, akkor a helyi társaságok visszafogják a befektetéseiket, a külföldiek viszont nem.

A szerzők szerint ennek több oka is van, elsősorban az, hogy egy külföldi befektető már az országba való belépéskor megkeresi a helyi döntéshozókat annak érdekében, hogy a jövőbeni bizonytalanságokat feltérképezze, vagyis már akkor beárazza ezt a körülményt.

A másik fő ok az lehet, hogy a külföldi cégek olyan helyről jönnek, ahol nagyon erős antikorrupciós szabályoknak kell megfelelniük, ezért eleve olyan területek felé mennek, ahol a korrupciós bizonytalanság kevésbé befolyásolhatja az üzletüket. Ez nem azt jelenti, hogy olyan szektorokban jelennek meg, ahol nincs korrupció, hanem azt, hogy olyan helyekre mennek szívesebben, ahol például a korrupció mértéke vagy formája várhatóan nem fog jelentősen változni.

A befektetéseiket visszafogó társaságoknál tipikusan felgyülemlik a készpénzállomány, az el nem költött pénzzel pedig valamit kezdeni kell. A korrupció változása miatti üzleti bizonytalanságokra elvileg a készpénzállomány felduzzasztásával fel lehetne készülni (tartalékolni a váratlan esetekre), ám a valóságban nem ez történik. Az állomány ugyanis éppenséggel csökkenni kezd. A szerzők ebből arra következtetnek, hogy az érintett társaságoknak ki kell vonniuk a könyveikből a készpénzt, felkészülve a korrupciós szituációkra, hiszen a megvesztegetés eszköze is jellemzően a készpénz. Vagyis végső soron a befektetések helyett a lefizetendők zsebébe áramlik a pénz.

Medián korrupciós bizonytalanság Kelet-Európában 2012-ben. Forrás: BEEPS.

A szerzők végül arra hívják fel a figyelmet, hogy a korrupció magas foka mellett főleg annak kiszámíthatatlansága van igazán káros hatással a befektetésekre.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat befektetés Kelet-Európa korrupció Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.