Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2020. július 5. 12:14 Élet

Engedni kell a gyereknek, hogy élje a saját életét

Minden szülő a legjobbat akarja a gyermekének, de ha túlságosan irányítani szeretné az életét, az már többet árt, mint használ. Egy amerikai kutatás annak járt utána, hogy milyen hatással van a tinédzserek hosszú távú fejlődésére, ha a szüleik erős kontroll alatt tartják őket serdülőkorukban.

A kutatásban 184 résztvevőt figyeltek meg 13 és 32 éves kora között, egy évente kitöltött kérdőív segítségével. A korai szakaszban a szüleikről és önmagukról kellett kérdéseket megválaszolni, míg felnőtt korban a magánéletükkel és a végzettségükkel kapcsolatos kérdéseket kaptak.

Ezen kívül serdülőkorban az osztálytársaiktól is megkérdezték, hogy mennyire kedvelik a résztvevőket, illetve videofelvételen is megfigyelték, hogyan viselkednek a barátaik társaságában. Felnőtt korban ugyanígy azt vizsgálták videók segítségével, hogy hogyan viselkednek a párjukkal.

A kísérletben résztvevők fele-fele arányban voltak nők és férfiak, nagyon különböző társadalmi rétegekből kerültek be résztvevők, 40 százalékuk vallotta magát valamilyen kisebbséghez tartozónak.

Az eredmények azt mutatták, hogy akiknek a szülei túlságosan irányítani akarták az életüket, azok

kisebb eséllyel éltek párkapcsolatban 32 éves korukra, és alacsonyabb volt az iskolai végzettségük is.

Akik mégis párkapcsolatban éltek, az átlagnál nagyobb eséllyel választottak olyan partnert, akivel nem tudtak támogató kapcsolatot kialakítani.

Ez leginkább abból fakadt, hogy tinédzser korukban nem lettek eléggé érettek lelkileg, és a társaik sem fogadták be őket. Mivel a túlzott irányítás hatására a gyerekekben nem fejlődik ki az önállóság, ezért kevésbé tudják megvalósítani önmagukat, nem függetlenednek időben a szüleiktől.

Ennek következtében alacsonyabb lesz az önbizalmuk, és ez olyan lemaradáshoz vezet, amit nehéz később behozniuk. Ezeknek a gyerekeknek rosszabb lesz a teljesítménye, és az alacsony önbizalom miatt nehezebben fognak párt találni. A tanulmány eredményei szerint ráadásul ez a hatás egészen

hosszan tartó befolyással lehet a felnőttkori életükre is.

Ezért a szerzők szerint a szülők azzal tehetik a legjobbat a gyermekeiknek, ha megfelelő mozgásteret engednek nekik, ami segíti őket a függetlenség és az önállóság elérésében, hiszen ha ez nem történik meg tinédzser korban, akkor később már nagyon nehéz megküzdeni az ebből fakadó problémákkal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAkkor segítünk a gyerekünknek a leginkább, ha időben megtaláljuk, miben jóMár meghaladta a szigorú nevelés korát az oktatástudomány, sokkal fontosabb az egyénre szabott szülői odafigyelés.

Élet gyerekek gyermeknevelés magánélet szülő teljesítmény Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Nagy Zsolt
2023. március 25. 16:47 Élet

A halálozási adatokon is látszik az óraátállítás miatti alvásmegvonás

Az óraátállítás egészségre gyakorolt negatív hatása kimutatható.

Kolozsi Ádám
2023. március 23. 04:34 Élet

Minden tizedfok számít, de hatszor ennyi befektetés kellene a klímaválság megállítására

A legrosszabb forgatókönyv még elkerülhető, de az eddigi lépéseknél sokkal többre van szükség, további késlekedésre egyszerűen nincs idő.

Katona Hajnalka
2023. március 19. 14:13 Élet

A rasszizmus is oka lehet annak, hogy alacsonyak a jóléti kiadások Amerikában

Minél magasabbnak hiszik a feketék arányát a támogatott állampolgárok között, annál inkább ellenzik a jóléti kiadásokat.

Fontos

Hajdu Miklós
2023. március 26. 15:47 Tech

Azok a technikusok is aggódhatnak a ChatGPT miatt, akiket a robotok hoztak jó munkaerőpiaci helyzetbe

Sőt, a legújabb fejlesztések már nem csak a rutinszerű feladatok gépesítésére alkalmasak, hanem a kreativitást igénylő tevékenységek elvégzéséből is kivehetik a részüket.

Torontáli Zoltán
2023. március 26. 04:34 Adat, Világ

Tényleg kell nekünk ennyi élelmiszerbolt?

Európai összehasonlításban viszonylag sok dolgozóval érünk el viszonylag kis forgalmat, esélyes, hogy a magyar boltosok szétaprózzák a piacot.

Stubnya Bence
2023. március 25. 04:34 Podcast, Tech

Csak kapkodni fogjuk a fejünket, hogy mi történik – a ChatGPT gazdasági jelentőségét szinte még felbecsülni sem tudjuk

Technológiai forradalom zajlik, de a lehető legjobbkor. Kállai Gábor és Pintér Róbert a G7 Podcast vendégei.