Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. január 12. 13:19 Élet

Évente 11-szer mennek orvoshoz a magyarok, és ez nem világrekord

Nemzetközi összevetésben is kifejezetten sokszor konzultálnak orvosukkal, illetve orvosaikkal a magyarok. Az OECD – sajnos nem annyira friss, 2016-os – adatai szerint évente átlagosan 11,1-szer kérünk tanácsokat egészségügyi szakemberektől rendelőkben, kórházakban vagy akár otthon. A szervezet gyűjtésében ez a negyedik legmagasabb érték, csak Szlovákia, Japán és Dél-Korea végzett előttünk. A rekorderek egyébként a koreaiak, ők minden harmadik héten felkeresnek egy orvost.

A másik véglet Kolumbia évi 1,6 látogatással, ám nem kizárólag a feltörekvő országokban mértek ilyen alacsony értékeket. A skandinávok sem nagy orvoshoz járók: a svédek kevesebb mint háromszor, a dánok és a norvégok átlagosan nagyjából 4,5-ször mennek évente.

 


A magyar adat még akkor is kifejezetten magas lenne, ha csak a háziorvosi látogatások számát vennénk figyelembe. A KSH kimutatása szerint ilyenből egy lakosra az évezred eleje óta nagyjából hét jut egy évben. A látogatások számában azonban országon belül is komoly eltérések vannak. Miközben a budapestiek egy évben csak ötször mennek háziorvosukhoz, az észak-magyarországiak majdnem kilencszer.

Ez egyébként elég komoly terhelést ró az egészségügyi rendszerre, a statisztikai hivatal szerint ugyanis egy háziorvosra közel 1600 fő jut. Magyarul papíron évente 8-15 ezer embert látnak el, ami naponta 30-60 pácienst is jelenthet.

 

Az OECD- és a KSH-adatok közötti különbség legfontosabb magyarázata valószínűleg az, hogy előbbiben nemcsak a háziorvosi rendelések látogatása van benne, hanem például a kórházi szakorvosi konzultációk vagy a magánorvosi kezelések is. Márpedig évi átlagban négy ilyenekből is összejöhet.

A fekvőbeteg-ellátás, tehát a tartósan kórházban töltött idő viszont nincs benne a 11,1-es számban. Ilyenből egyébként 2017-ben 234 jutott ezer lakosra, egy kórházi ápolás átlagos hossza pedig közel 8 nap volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet háziorvos kórház orvos Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Váczi István
2024. április 3. 15:52 Élet

Új korszak előtt a G7

Ahogy múlt héten beszámoltunk róla, új tulajdonoshoz kerül portálunk, ez a folyamat ma lezárult, így új kiadó működteti tovább a G7-et.

Debreczeni Anna
2024. április 3. 10:22 Adat, Élet

Lettországban él a legtöbb, Görögországban a legkevesebb gyermek állami gondozásban lakosságarányosan

Magyarországon a 20 463 állami gondozott gyermek 70 százaléka családoknál, 30 százaléka intézményekben élt a 2021-es adatok szerint.

Fontos

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.