Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. december 19. 16:14 Élet

Minden szempontból egészségesebbek azok az ötvenes nők, akik dolgoznak

A nyugdíjhoz közelebb álló korosztályokban sokkal jobb mentális és fizikai egészségi állapotban vannak azok a nők, akik dolgoznak, mint azok, akik nem – állapította meg az MTA Munkaerőpiaci Tükör című legújabb kiadványának egyik tanulmánya.

Az idei kiadvány a nők munkaerőpiaci helyzetére fókuszál. Mivel az 50 év feletti magyar nők arányaiban sokkal kevesebben aktívak a munka világában, mint uniós társaik, a kutatók megvizsgálták, ezt mennyiben magyarázza a magyarok rosszabb egészségi állapota.

 

Mivel Magyarországon nem állnak rendelkezésre széleskörű adatok, amikből az egészségi állapot és a munkapiaci összefüggést lehetne vizsgálni, a kutatók a SHARE európai adatbázisból dolgoztak, amely az 50 évesnél idősebb népességről gyűjt információkat. A magyar mintában kétezer háztartás, illetve 1700 50 évesnél idősebb nő szerepel, ám mivel a 60 évesnél idősebbek több mint 90 százaléka nyugdíjas, ezért a tanulmány szerzői az 50-59 éves korosztályra szűkítették az egészségi állapot és a munkavállalás összefüggéseinek vizsgálatát. Így összesen 280 dolgozó és 170 nem dolgozó nő került a mintába.

A tartósan betegeket és a rokkantakat nem vizsgálták, de beszédes adat, hogy Magyarországon az 50-59 éves nők között 16 százalék az arányuk, ami több mint kétszerese a többi európai ország átlagának.

A SHARE-adatokban szerepel a válaszadó egészségi állapota saját megítélése szerint, a krónikus betegségek, illetve tünetek száma, a mindennapi tevékenységeket akadályozó egészségi problémák száma, különböző betegségek előfordulása, a testtömegindex és a depresszió is egy skála alapján.

Az előbbi összes mutató átlaga alapján megállapították, hogy mind az európai, mind a magyar nők körében átlagosan egészségesebbek azok, akik dolgoznak.

Ám az is szembeötlő, hogy a magyar nők egészségi állapota jellemzően rosszabb az európai átlagnál, különösen a nem foglalkoztatott csoportban.

Forrás: Munkaerőpiaci Tükör 2017/Bíró-Branyiczki-Elek: Egészség és munkapiaci aktivitás a nők körében

Saját megítélésük szerint az 50-59 éves, dolgozó magyar nők egészsége átlagosan jó, a nem dolgozó társaiké viszont csak a jó és az elfogadható között van. Az európai átlagértékek mindkét csoportban nagyjából fél kategóriával jobbak.

Az ötvenes éveikben járó, nem dolgozó nők átlagosan több mint két krónikus betegségben szenvednek, és tüneteik száma meghaladja a kettő és felet, míg a dolgozók majdnem eggyel kevesebb betegséget és tünetet említettek Magyarországon. Ugyanakkor mindkét mutató esetében nagyobb a nem dolgozók lemaradása az európai átlagtól.

Forrás: Munkaerőpiaci Tükör 2017/Bíró-Branyiczki-Elek: Egészség és munkapiaci aktivitás a nők körében

Az 50-59 éves, dolgozó magyar nők több mint harmadának, a nem dolgozóknak pedig közel a felének magas a vérnyomása (Európában 22, illetve 32 százalék ez az érték), de a szívroham, a cukorbetegség és a krónikus tüdőbetegség előfordulása esetén is számottevő a különbség a foglalkoztatott és a nem foglalkoztatott csoportok között.

Az 50-59 éves korcsoport nemcsak Magyarországon, de Európában is túlsúlyosnak minősül, és a túlsúly valószínűsége magasabb a nem foglalkoztatottak között. 

A mentális egészség szintén jobb a foglalkoztatott nők körében. A nem dolgozó ötvenes nők körében a magyar és az európai átlagok jelentősen eltérnek.

A magyar érték a nem dolgozóknál magasabb négynél, amely már klinikailag is jelentős depressziónak minősül.

Forrás: Munkaerőpiaci Tükör 2017/Bíró-Branyiczki-Elek: Egészség és munkapiaci aktivitás a nők körében

A dolgozó nők tehát fizikilag és mentálisan is egészségesebbek, mint a nem dolgozók, ám e jelenség mögött több összefüggés is állhat. Lehet, hogy a munka aktívabb, egészségesebb életmóddal jár együtt, de az is előfordulhat, hogy a nem dolgozó nők rosszabb mentális és egészségi állapotuk miatt szorulnak vagy lépnek ki a munkaerőpiacról.

Ugyanakkor az életkor, az iskolai végzettség, a családi állapot és a lakóhely településtípusa szerint vizsgálva is arra az eredményre jutottak a kutatók, hogy egészségesebbek a dolgozó nők. 

Egy korábbi tanulmány*Kézdi-Divényi (2012) pedig arra jutott, hogy a legjobb egészségű és kognitív képességű 50-59 éves magyarok foglalkoztatási esélye egyenlő az európai átlaggal, míg az egyre rosszabb állapotúak esélye egyre távolodik az európai átlagtól. Ezek alapján az egészségi állapot javulása jelentősen hozzájárulhatna a középkorú nők munkapiaci aktivitásának növeléséhez.

Élet egészség foglalkoztatottság munkaerőpiac nők Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Fabók Bálint
2023. március 29. 04:34 Élet, Közélet

Orbán ellen fordult a százezrek által követett milliárdos édességgyáros

Az egyik leggazdagabb debreceni milliós nézettségű vicces videókat és zeneszámokat készít, repedő falú vármegyékről versel, és politikai szerepvállaláson töri a fejét.

Fabók Bálint
2023. március 27. 04:34 Élet

Balatoni nyaralás 2023: még húzósabbnak ígérkezik a lángos ára az idei szezonban

Minden büfés a szomszédját lesi, hogy mennyiért adja majd a terméket. Az idei nyár sokaknak lesz vízválasztó.

Nagy Zsolt
2023. március 25. 16:47 Élet

A halálozási adatokon is látszik az óraátállítás miatti alvásmegvonás

Az óraátállítás egészségre gyakorolt negatív hatása kimutatható.

Fontos

Jandó Zoltán
2023. március 30. 11:03 Adat

Továbbra is Magyarországra jön a legdrágábban az orosz gáz

Január volt zsinórban a negyedik olyan hónap, amikor az adatot közlő uniós országok közül hazánkba érkezett a legdrágábban az orosz földgáz.

Váczi István
2023. március 30. 04:34 Vállalat

Másfél éve nem emelt fizetést az Aldi az egyik népszerű munkakörben

Ha most kezd valaki területi értékesítési vezetőként a láncnál, 30 százalékkal kevesebbet ér a bére, mint 2021 őszén. Érdeklődőből így sincs hiány.

Speck Gyula
2023. március 29. 17:36 Világ

Válságosak a magyar-német politikai kapcsolatok, de hiba lenne temetni őket

Megváltozott a német külpolitikai gondolkodás, és ezt Magyarországnak sem szabadna figyelmen kívül hagynia.