Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. december 16. 16:03 Élet

Véletlenszerűen kirúgtak minden ötödik dolgozót, ez lett a vége

Egy német-belga kutatásban azt vizsgálták, hogy a dolgozók termelékenységére milyen hatással van, ha tisztességtelennek tartott főnöki magatartással szembesülnek. Az eredmény nem meglepő, de a mértéke talán mégis.

A kísérletben a kutatók kibéreltek egy telefonos ügyfélszolgálatot, és felvettek összesen 195 dolgozót. Az embereket három, egymástól elkülönített csoportra osztották, és minden csoportnak azt a feladatot adták, hogy végezzenek egy telefonhívásokra épülő kutatást, két egymást követő műszakban. A munkakörülmények kiválóak voltak, a dolgozók jó fizetést kaptak, a szervezők pedig nyomon követték, hogy ki hány telefonhívást teljesít egy-egy műszakban.

A három csoportot azonban eltérően kezelték. Az első csoport tagjai a két egymást követő műszak között semmilyen különbséget nem észleltek. A másodikban viszont 20 százalékos leépítést szimuláltak: a második műszakra ennyivel kevesebb embert tartottak munkában, de a maradóknak nem szóltak semmit a lépésről. A harmadik csoportban is végrehajtották a leépítést, de ezúttal a második műszak előtt közölték a maradókkal, hogy miden ötödik embert kirúgtak költségcsökkentés miatt, az elbocsátottakat pedig véletlenszerűen választották ki. A második műszakra maradók a munka elején megkapták a fizetésüket, így nem kellett attól tartaniuk, hogy kár éri őket a munkájuk során.

Az első csoportban a telefonhívások száma, vagyis az elvégzett munka mennyisége a két műszak között átlagosan 6,56-tal csökkent, a második csoportban pedig átlagosan 6,77-tel kevesebb volt a hívás. Az elbocsátás nélküli, és az elbocsátásról hivatalosan nem tájékoztatott csoport tehát ugyanúgy teljesített. A harmadik csoportban viszont 17,05-tel csökkent a hívások száma, ami 12 százalékos teljesítményesésnek felelt meg.

A kísérlet után elbeszélgettek a résztvevőkkel, akik egyöntetűen meg voltak elégedve a fizetéssel és a munkahelyi körülményekkel, még a menedzsment bánásmódjával is. A harmadik csoport dolgozóinak viszont egyáltalán nem tetszett az, ahogy a vezetők az elbocsátott emberekkel bántak. Rákérdeztek náluk, hogy mit tartanak tisztességtelennek, és azt felelték, hogy egyrészt önmagában az elbocsájtást, másrészt viszont az érintettek véletlenszerű kiválasztását is.

A kutatók ezek után 43 német HR menedzserhez fordultak, és megkérték őket, hogy becsüljék meg a kísérlet végeredményét. Ők pedig összességében elég pontosan eltalálták, hogy mi történt. Megjósolták, hogy az első két csoportban kis mértékben, a harmadikban azonban sokkal nagyobb mértékben fog visszaesni a munkakedv, és azt is megmondták, hogy azért, mert tisztességtelennek fogják érezni a cégvezetők eljárását.

Végső soron a tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy ha egy vállalat a dolgozói létszám csökkentésére kényszerül, akkor borzasztóan oda kell figyelnie a HR megoldásokra, ha nem akarja, hogy a lépés nagy visszaesést okozzon a tevékenységében.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet felmérés HR kirúgás kutatás ügyfélszolgálat Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Lukács András
2025. március 20. 16:12 Élet

Ne támogassuk tovább a gazdagokat!

Közvetlenül és közvetve is sok pénzzel támogatja a földgáz, a benzin és a gázolaj felhasználását az állam, ami növeli a társadalmi egyenlőtlenségeket.

Hajdu Miklós
2025. március 17. 06:00 Adat, Élet

Ezeken a településeken fojthatja le az ingatlanpiacot az identitásvédelem

Nyolc év alatt tízszeresére dráguló falura is van példa, a top 10-be pedig több mint hatszorozódó árakkal lehetett bekerülni a kistelepülések körében.

G7.hu
2025. március 14. 15:08 Élet

Bucsky Péter, a G7 újságírója kapta a Tarnói Gizella-díjat

A G7 külső munkatársa, Bucsky Péter nyerte el a Tarnói Gizella emlékére alapított, a gazdasági újságírás kiemelkedő teljesítményeiért járó jutalmat.

Fontos

Váczi István
2025. március 21. 12:47 Közélet, Pénz

Még kényelmetlenenebb helyzetbe került az alapítványi botrány nyomán Varga Mihály

Korábban jó ötletnek tűnhetett a jegybanki alapítvány vagyonának beolvasztása az MNB-be, de a botrány és vagyonvesztés után már nagyon más a helyzet.

Karsai Gábor
2025. március 20. 05:50 Közélet

Az ellenzéki győzelem esélye esztelen állami költekezéshez vezet

A kormány természetének megfelelően saját politikai hatalmának biztosítására törekszik, a társadalmi jólét tartós emelésére csak a látszat szintjén.

Stubnya Bence
2025. március 19. 05:50 Vállalat

Kitörési lehetőséget is látnak a magyar beszállítók az autóipar válságában

A szűkülő piacon nehéz alkalmazkodni az elektromos átálláshoz, de nem lehetetlen, ilyen most a magyar járműipar alulnézetből.