Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 19. 10:28 Közélet

Hét év után először gyorsulhat a kínai növekedés

A kommunista kínai állam által közölt makrogazdasági mutatószámokat a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon üzletelő befektetők fenntartásokkal kezelik, ennek ellenére nagyon is figyelik őket. Mégis a világ második legnagyobb gazdaságáról van szó, ráadásul az adott negyedévben mindig ők közölnek először GDP-adatokat, ami megadja az alaphangot a tőzsdéken.

Mint csütörtökön kiderült, 2017 harmadik negyedévében 6,8 százalékos éves GDP-növekedés könyvelhetett el a tervgazdaság. Ami pont annyi, mint amennyire azt a piaci elemzők becsülték. A mutató hitelességét pont azért kérdőjelezik meg sokan, mert annak szórásnégyzete kevesebb mint fele a többi nagy gazdaság GDP-jének, magyarán sokkal kiszámíthatóbb. Bár nagy ugrásokat sosem látunk a kínai növekedésben, az adatokat hosszabb távon nézve, és néhány megbízhatóbb, szektorszintű adat követése mellett kiolvasható belőlük, hogy növekedik vagy hanyatlik a gazdaság.

A harmadik negyedéves növekedés kicsit alacsonyabb, mint az előző negyedév teljesítménye (6,9 százalék), de jóval magasabb, mint a kínai kormány „6,5 százalék körüli” éves átlagos GDP-növekedési várakozása. Az első három negyedévet nézve pedig már 6,9 százalékkal bővültek, így szinte biztos a várakozások felett nő a 2017-es GDP. Ráadásul 2010 óta az idei év lehet az első, amikor gyorsul a gazdasági növekedés.

 


Kína korábbi dinamikus (évi 10 százalék feletti) növekedése 2010 után fokozatosan alábbhagyott, ugyanis az addigi iparra és exportra koncentráló gazdasági modell elkezdett kifulladni. Most próbálnak egy fogyasztás-vezéreltebb gazdasági szerkezetre átállni, hogy hosszabb távon is fenntartható maradjon a növekedés, azonban ez egy elég hosszan tartó folyamat.

Az ázsiai gazdaság idei jó teljesítménye meglepte a nemzetközi befektetőket. Sokan kockázatnak látják, hogy a fellendülésben továbbra is nagy keze van a hitelből finanszírozott állami beruházásoknak, így az csak átmeneti lehet. Kína adósságállománya folyamatosan nő, és bár a kormány próbálja ezt megállítani, egyelőre sikertelenek az erre irányuló intézkedések.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gdp globális makrogazdaság Kína Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Hartvig Áron
2024. április 10. 04:34 Közélet

Ezentúl csak akkor lesz napelem a magyar háztartásokban, ha a hozzá tartozó akkumulátorra nagy támogatás jár

A jelenleg zajló háztartási napelempályázat egy dolgot már a lezárása előtt bizonyított: akkumulátorok nélkül többé nem kerülnek napelemek a háztetőkre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Pletser Tamás
2024. április 9. 04:34 Közélet

Zsákutcába fut az elektromos autózás, ha nem lesznek jóval hatékonyabbak az akkumulátorok

Olyan lett az akkumulátor, mint a napelem, a gyártás mennyiségének növelésével már nem lehet érdemi költségcsökkentést elérni, az alapanyagok ára pedig emelkedni fog.