Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2017. október 11. 16:17 Közélet, Vállalat

Sokba kerülhet az amerikai fociégés a vb-t közvetítő tévétársaságnak

Hatalmasat bukik a Twenty-First Century Fox amerikai tévécsatorna azon, hogy az Egyesült Államok válogatottja nem jutott ki a 2018-as világbajnokságra. A társaság még 2011-ben 425 millió dollárt (jelenlegi árfolyamon 111 milliárd forintot) fizetett a következő évi és a 2022-es vb-k közvetítési jogáért. Az összeg akkor sokakat meglepett, mivel több mint négyszerese annak, amennyiért a konkurens ESPN megszerezte a korábbi két világbajnokságot.

A Fox-nál abban bízhattak, hogy mivel az USA-ban egyre népszerűbb labdarúgás, a vb nézettsége is látványosan megugrik majd. Látszólag túl nagy kockázatot nem is vállaltak, az ország válogatottja 1986 óta ugyanis minden világbajnokságon ott volt. Ráadásul a hatcsapatos selejtező-csoportjukból az első három automatikusan kijut, a negyedik pedig pótselejtezőt játszhat.

Az amerikaiaknak azonban így sem sikerült kiharcolniuk a részvételt. Miután tegnap 2-1-re kikaptak (az előtte 9 meccsen összesen 3 pontot gyűjtő) Trinidad és Tobagótól, csak az ötödik helyen végeztek Mexikó, Costa Rica, Panama és Honduras mögött.

A világbajnokságot így nyilván sokkal kevesebben fogják nézni az Egyesült Államokban, mintha a nemzeti csapat is részt venne az eseményen, ami a reklámbevételeken is meglátszik majd. Az, hogy pontosan mennyit bukik a csatorna, előre elég nehéz lenne számszerűsíteni (utólag sem lesz könnyű), de volt olyan elemző, aki a Twenty-First Century Fox szempontjából katasztrófának nevezte a válogatott kiesését. A cég részvényárfolyama két százalékos eséssel nyitott az amerikai kereskedésben.

Miközben az Egyesült Államokban a bevételek miatt aggódnak, itthon valószínűleg komoly fejtörést nem okoz a közvetítő csatornának, hogy a magyar válogatott sem jutott ki a vb-re. Egyrészt mi épp akkor vettünk részt utoljára vb-n, amikor az amerikaiak lecsúsztak róla (tehát 21 éve), másrészt itthon a közvetítési jogok megvásárlásában szinte egyáltalán nem játszottak szerepet üzleti megfontolások. A világbajnokság mérkőzéseit ugyanis a közmédia sportcsatornája tűzi műsorra. A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap a 2018-as és 2022-es vb-ért összesen 2,32 milliárd forintot fizetett még 2012 elején.

A magyar válogatott kiesése egyébként már hetekkel ezelőtt eldőlt. A csapat végül 10 meccsen mindössze 13 pontot gyűjtött, kevesebb, mint fele annyit, mint a második, még pótselejtezőt érő helyen végző Svájc.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat labdarúgás MTVA Twenty-First Century Fox Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Lukács András
2024. április 17. 04:34 Élet

A kereslet visszafogásával érdemes csökkenteni az üzemanyagárakat

A kormány olcsóbb üzemanyagot szeretne, ám az élhető jövőt az szolgálná, ha ez azért valósulna meg, mert kevesebb benzinre és gázolajra van szükség.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.