Hosszabb életre számíthatnak a gazdagabb magyarok, és az előnyük még nőtt is
Jelentősen nőtt az alacsonyabb és magasabb jövedelműek várható élettartamának különbsége az elmúlt harminc évben Bíró Anikó, Hajdu Tamás és Kertesi Gábor tanulmánya szerint. A jövedelmi tizedek szerinti különbség továbbra is a férfiak körében nagyobb, derül ki a friss Munkaerőpiaci Tükörben megjelent elemzésből.
Miért fontos ez? A szegények jelentős és növekvő várható élettartambeli lemaradása többek között az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés egyenlőtlenségeire mutat rá. Az egyenlő esélyek biztosításán túl azonban a proaktív egészségpolitika fontosságát is hangsúlyozzák a szerzők, ami a rendszeres szűrések mellett az egészséges életmód propagálására is kiterjed.
Számokban: 7,1 évvel éltek tovább a felső jövedelmi tizedbe tartozó férfiak az alsó jövedelmi tizedbe tartozókhoz képest az 1992-es és 1993-as adatok szerint. Ez a különbség harminc évvel később 7,9 év volt, vagyis 0,8 évvel növekedett. A nők körében a kilencvenes évek elején mindössze 2,6 év volt ez az eltérés, ami 2022-2023-ra 5,5 évig szélesedett.
A nőknél tehát megkétszereződött a leggazdagabbak és a legszegényebbek közötti élettartam-különbség. Ennek oka, hogy amíg a legmagasabb jövedelmű nőknél a várható élettartam jelentős mértékben (csaknem hét évvel) nőtt, addig a legszegényebbek várható életkilátásai harminc év alatt mindössze négy évvel javultak.
Alulnézet: leginkább az 50–79 éves korcsoportban tapasztalt különbségek járulnak hozzá a születéskori várható élettartam jövedelmi egyenlőtlenségeihez a 2020-as években regisztrált adatok szerint. A nőknél megfigyelt változás is az 50 évnél idősebbek körében szélesre nyíló ollónak tudható be. A 18–49 éveseket változatlan különbségek jellemzik.
A daganatos és keringési eredetű betegségekre visszavezethető halálokok szerepének változása is jócskán hozzájárult az élethossz különbségeinek növekedéséhez a jövedelmi tizedek között, szintén főleg a nők körében: korábban e betegségcsoportban a szegényebb nők számíthattak hosszabb életre, ám ez a közelmúltban a fordítottjára változott.
Tágabb kontextus: a születéskor várható élettartam 1990 és 2023 között 69,4 évről 76,7 évre nőtt. Ez az érték uniós összehasonlításban még mindig viszonylag alacsony, jócskán elmarad a 81,4 éves átlagtól, aminek okai között az ellátórendszer hiányosságai (aminek pótlásából igyekeznek megélni a magánszolgáltatók) és az alacsony egészségtudatosság is szerepelnek.
Még ha látna is fantáziát valaki nálunk egy beruházásban, érdemes megkockáztatnia, hogy egy reggel arra ébred, éppen az ő pénzét teszi fel az állam a kaszinóban?