Lassul a bérnövekedés üteme, a bruttó átlagkereset márciusban már csak 8,5 százalékkal növekedett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közlése szerint. A béremelések mértéke tavaly óta mérséklődik, idén tavaszra 2021 közepe óta nem tapasztalt szintre csökkent. A nettó reálkereset 3,5 százalékos növekedése is jócskán elmarad az egy éve tapasztalt tíz százalék körüli növekedési ütemtől.
Számokban: márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 714 400, a nettó átlagkereset 490 400 forint volt, míg a bruttó kereset mediánértéke 550 ezer, a nettó kereset mediánértéke 381 700 forintot ért el. Ezen adatok 8,3-8,6 százalékkal alakultak magasabban az előző év azonos időszakához képest.
Tágabb kontextus: a reálbérek növekedésének kulcsa a munkaerő termelékenységének javulása, ám ez csak bizonyos ágazatokban tapasztalható, miközben az iparban és az építőiparban épp az ellenkezője látszik.
Mit mondanak ők? Elfogadhatatlanul alacsonynak tartotta egy hónapja a 3,5 százalékos reálbér-emelkedést Nagy Márton, az év egészét nézve e tekintetben 5 százalékos javulást vár. Ezt elsősorban az újra felerősödő infláció letörésével igyekszik elérni a kormány, és mivel a fogyasztás vált a gazdasági növekedés fő támaszává, a cél megvalósítása kulcsfontosságú a közelgő választás előtt.
Reakciók: noha a mostani reálbér-emelkedés nagyjából megfelel a történelmi átlagnak, a fogyasztók számára az anyagi helyzetük romlását is jelezheti Virovácz Péter kommentárja szerint. Az ING elemzője a fogyasztók bizonytalanságát az idénre általa várt 1,2 százalék körüli gazdasági növekedést fenyegető kockázatként értékeli.
Alulnézet: a minimálbér 13 százalékos jövő évi emeléséről állapodtak meg a versenyszféra képviselői és a kormány, de a váratlanul gyenge gazdasági adatok miatt ennek újratárgyalására lehet szükség. A minimálbér-emelést a borús fogyasztói hangulat mellett a régiós lemaradás veszélye is sürgeti, a meglépéséhez szükséges gazdasági teljesítmény viszont egyre inkább kétséges.
Adat
Fontos