Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. szeptember 2. 10:44 Adat

Soha nem volt még ilyen forró nyár Magyarországon

Az elmúlt bő 123 év három legmelegebb hónapjából kettő ezen a nyáron volt, így nem meglepő, hogy az évszakos hőmérsékletrekord is megdőlt. Az idei nyár közel 3 fokkal volt forróbb, mint az előző három évtized átlaga.

Mi történt? A napi adatok alapján az augusztusi átlaghőmérséklet szinte pontosan megegyezett a júliusival. Mivel a Hungaromet korábbi tájékoztatása szerint a július is csak egy hajszállal maradt el attól, hogy az elmúlt 123 év legmelegebb hónapja legyen, ezúttal a rekord is megdőlhetett.

  • Már a június is melegebb volt a megszokottnál, a nyár utolsó két hónapja azonban rendkívüli kánikulát hozott. Az idén nyáron volt minden idők leghosszabb és legintenzívebb hőhulláma is. Ennek eredményeként három éven belül másodszor dőlt meg az évszakos hőmérsékletrekord.

Számokban: az előző három hónap napi átlagok alapján kalkulált középhőmérséklete 23,4 Celsius-fok volt. Ez a legmagasabb, amióta méréseket végeznek, és több mint fél fokkal haladja meg a korábbi, 2022-ben felállított rekordot.

  • Az 1991 és 2020 közötti nyarak átlaghőmérséklete 2,6 fokkal volt alacsonyabb az ideinél. Az emelkedő trendet jól mutatja, hogy 1901 óta az öt legmelegebb nyár mindegyike 2000 után volt, három közülük az elmúlt hat évben.
  • Az első számítások szerint az augusztusi átlaghőmérséklet 24,45 Celsius-fok volt. Ez 0,04 fokkal még több is, mint az ugyanebből az adatsorból kalkulált egy hónappal korábbi. Márpedig a végső számok alapján a júliusi középhőmérséklet mindössze 0,01 fokkal maradt el a történelmi rekordtól.

Felülnézet: a nyári csúcs azt is jelenti, hogy volt zsinórban egy teljes olyan évünk, amikor minden évszakban megdőlt a melegrekord. Tavaly ősszel, illetve idén télen és tavasszal is ez volt a helyzet.

  • Az előző 12 hónap átlaghőmérséklete 13,5 fok volt, ez még az 1991 és 2020 közötti harminc év átlagát is közel 3 fokkal haladja meg, pedig nem ezek volt a leghidegebb évtizedek Magyarországon.

Mi várható? Az ősz is kánikulával indul: az augusztus 24-én kezdődő hőségriasztás jelen állás szerint egészen szeptember 5-ig érvényben lesz. Ez azt jelenti, hogy 25 fok feletti napi átlaghőmérséklet várhatunk a következő napokban is.

  • A nyáron egyébként összesen 28 napon volt érvényben valamilyen riasztás, ehhez jön most még a szeptember eleji öt. Ez a szám azonban lehetett volna magasabb is, az országos középhőmérséklet ugyanis az augusztus 31. előtti három hónapban 35 napon is meghaladta a 25 fokot.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost élesben látjuk, mennyivel gyorsabban melegszik fel Magyarország a világátlagnálMagyarországon az idei első hét hónapban 4,4 fokkal volt melegebb, mint a iparosodás előtt, míg a globális átlag ennek majdnem csak a harmada egyéves időtávon.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkCsak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhullámaVégül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSosem volt még ilyen durva hőhullám MagyarországonVolt már az előzőnél melegebb hét Magyarországon, de csak egyszer, 2007-ben, akkor pedig tíz nap után enyhült a kánikula. A mostani hőhullám hosszúsága és intenzítása is rekordot dönthet.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat hőhullám hőmérséklet hőség hőségriasztás kánikula nyár Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. április 24. 13:29 Adat

Megfeleződött a gyilkosságok száma Magyarországon, Ausztriában ötödével nőtt

Alacsony szintről, de Svédországban, Dániában és Ausztriában nagyot nőtt a gyilkosságok száma. Régiónkban csökkenés jellemző, az élen Romániával.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 13:12 Adat

Egyre csak öregedő magyar autópark mellett pörgött fel a használtpiac

Ahogy megnőtt a lakosság reáljövedelme, elkezdte bepótolni az elmaradt autóvásárlásokat. Az állomány fiatalodásához azonban több új kocsi kellene.

Váczi István
2025. április 22. 10:56 Adat

Az egész fejlett világnál többet költ Ausztria szociális célokra

Gazdaságarányosan 75 százalékkal költ többet Ausztria a szociális védelem céljaira, mint hazánk, így abszolút összegekben még nagyobb a különbség.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.