Nem Románia lépett el mellőlünk leginkább az utóbbi években
Európai uniós mezőnyben a második negyedéves magyar növekedési adat gyengének számít, ha az első negyedévhez, és erősebbnek, ha a tavalyi második negyedévhez képest nézzük – írtuk a friss Eurostat-adatok alapján. Érdemes azonban kicsit hosszabb távon is megnézni a magyar gazdaság teljesítményét.
A 2020-at megelőző öt évben (2015 és 2019 között) a magyar gazdaság évente átlagosan 4,1 százalékkal növekedett, ami több mint duplája volt az eurózóna növekedési átlagának, és meghaladta némileg a visegrádi négyek átlagos növekedését.
A 2020-tól kezdődő öt évben (2020 és 2024 között) a magyar növekedési átlag az előző időszak átlagának kevesebb, mint fele lesz (1,7 százalék), ha idénre az Európai Bizottság (optimista) előrejelzését vesszük irányadónak.
Az eurózóna átlagát meghaladná, de nem duplázná, és pont a V4-átlaggal egyezne meg ez a teljesítmény.
A román és lengyel teljesítmény mindkét időszakban erősebb a magyarnál, a szlovák viszont gyengébb. A leglátványosabb változás a cseh gazdaság lefulladása.
Míg az utóbbi években a nyugdíjasok hitelezték az államot a novemberi visszamenőleges emelésig, idén nőhet a juttatások reálértéke, mert 6 százalék alatt marad az infláció.
Előkerült egy olyan dokumentumcsomag T. János György nevével, amelyhez hasonlóakat korábban egy kötvényhamisításban, gyémánt- és adócsalásban utazó brazil bűnbanda használt.
Állítólag arra kéri a kínai kormány az autógyártókat, hogy ne vigyék ki az országból a technológiájukat, külföldön szigorúan csak összeszerelést végezzenek.
Javítaná az inflációs időszakot nagyon megszenvedő magyar kkv-k hatékonyságát az erre szakosodott államtitkárság, de az egyik legnagyobb bajukra egyelőre nem hoztak új ötletet.