Háromszázezer dolgozó hiányozhat addigra, ameddig a kormány szerint plusz 500 ezernek kéne munkába állnia
Háromszázezer dolgozó hiányára számíthatunk 2030-ra a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) előrejelzése szerint. Kérdés, hogy a magyar munkaerőpiacon az elmúlt tíz évben megszokottá vált toborzási nehézségek, és a munkaerő-tartalék mozgósítására, illetve a vendégmunkások fogadására vonatkozó törekvések mellett mit jelent ez a prognózis.
Előzmények: 280-290 ezer munkavállaló hiányozhatott az országból 2018-ban a Portfolio szakmai szervezetek becsléseit összegző cikke szerint – az MGYOSZ több, mint 200 ezer főre tette ekkoriban a munkaerőpiacról hiányzó létszámot, egy évvel korábban 100 és 200 ezer közötti értéket valószínűsített. A Központi Statisztikai Hivatal 2018-ban mintegy 80 ezer üres álláshelyet tartott nyilván.
Számokban: érdemes viszonyításképp az üres álláshelyek számát követni az egységes módszertani háttér miatt. Ennek csökkenése a toborzási nehézségek közelmúltbeli enyhülését mutatja, amit a gazdasági visszaesés is magyarázhat. Az MGYOSZ előrejelzése a járvány előttinél magasabbra téve a munkaerőhiányt arra is utal, hogy 2030-ra az ország kilábal a közelmúlt válságaiból.
Visszatérő szám a munkaerőpiacon a háromszázezer, a potenciális munkaerő-tartalék száma is nagyjából ennyi évek óta. Továbbá Orbán Viktor prognózisa szerint tíz év múlva körülbelül ekkora mértékben nőhet a foglalkoztatottak száma, noha a 15-74 évesek számát nézve hasonló mértékű csökkenés várható ezen az időtávon.
Mi várható? 2030-ra csaknem félmillió új munkavállalóra lesz szükség a Gazdaságfejlesztési Minisztérium tavalyi számítása szerint, ami szintén arra enged következtetni, hogy a mostani, 4,7 millió körüli foglalkoztatott révén aligha lehet majd kielégíteni a munkaerőigényt. Ráadásul a demográfiai trendek miatt ennek a számnak a fenntartása is jókora kihívás.
Hat év múlva tehát a kormány szerint félmillió új dolgozóra lesz szükség, miközben az előrejelzések szerint 300 ezer ember hiányozhat majd ekkor a munkaerőpiacról.
Elsősorban magyar munkavállalókkal csillapítaná a kormány a toborzási nehézségeket, ám a munkaerő-tartalék érdemi bevonását a célzott intézkedések ellenére sem sikerült eddig elérni, és a népesség csökkenése miatt az utánpótlás is szűkül. Mindezek következtében az előrejelzett munkaerőhiány valószínűleg csak vendégmunkásokkal lesz enyhíthető.
Bár a tavalyinál és a tavaly előttinél kedvezőtlenebb időjárás is szerepet játszik abban, hogy gyorsan fogy a gáz a magyar tárolókból, messze nem ez a fő ok.
Sok francia, portugál és szlovák jövedelmét hagyta le az elmúlt három évben a magyar társadalmi közép, de eközben szegényebb országok állampolgárai előztek.
A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.