Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. május 27. 14:08 Adat

Hiába a 15 százalékos emelés, a régiós mezőny alján vergődik a magyar minimálbér

Euróban számítva a 266 800 forintos bruttó magyar minimálbér a szűkebben vett régióban a negyedik legalacsonyabb volt tavaly – írta a Népszava a Mazars tanácsadócég közép- és kelet-európai országok adórendszerét bemutató kiadványának 2024-es kiadására hivatkozva.

  • Az átszámítva nettó 456 eurós magyar minimálbérnél idén a szlovák 526, a cseh 666, és a lengyel 743 eurós minimálbér is magasabb volt, euróban viszont a magyar legkisebb fizetés nettója még magasabb a románénál (ami 404 euró).

Miért fontos ez? A minimálbér emelése 392 ezer dolgozót érintett a vállalati szférában, írta a Portfolio.hu 2021-ben egy birtokába jutott kormányzati anyag alapján. A legkisebb béreket keresők azonban ennél többen lehetnek, hiszen az állam is foglalkoztat minimálbéreseket.

  • Inkább a kisebb cégeknél dolgoztak a minimálbéresek: a mikrovállalkozásoknál (5 fő alatt) az emberek 63 százaléka kapta a legkisebb bért, a több mint 250 főt foglalkoztató nagyvállalatoknál viszont már csak 24 százalékuk a háttérdokumentum szerint.

Felülnézet: mivel a fizetéseket leginkább országhatáron belül költik el az emberek, az eurós összehasonlításnál többet árul el az országokra jellemző jövedelmi szintekről, ha az árkülönbségeket kiszűrő vásárlóerő-paritáson hasonlítjuk össze a legkisebb béreket. 

 
  • Bruttóban a magyar minimálbérek 2014 és 2024 között a visegrádi országok és Románia mezőnyében a második helyről a harmadik helyre estek vissza. (Bár valószínűleg inkább a negyedik helyre, ugyanis az Eurostat adatai szerint a cseh bérek nem nőttek, ami ellentmond a máshol megjelent információknak.)

Alulnézet: a konkrét jövedelmi viszonyokról még többet árulnak el a vásárlóerő-paritáson számolt nettó bérek. 

 
  • Nettóban a régióban a magyar minimálbér csak a szlovákot előzi meg, a régiós negyedik hely viszont nem változott 2014-hez képest, amikor csak a román minimálbér volt alacsonyabb a magyarnál nettóban.

Tágabb kontextus: az Eurostat adatai szerint 2023-ban a román nettó átlagbérek megelőzték a magyarokat.

  • Összesen öt uniós tagállamban – Szlovákiában, Bulgáriában, Lettországban, Horvátországban és Észtországban – voltak alacsonyabbak a bérek tavaly, mint Magyarországon.

Mi várható? Idén eddig a bérek jobban nőnek az előzetes elemzői várakozásoknál, a minimálbérek felzárkóztatására pedig a munkaadók és a szakszervezetek körében is van szándék. Kérdés, hogy ez mire elég, hiszen az elmúlt évek jelentősebb emelései ellenére marad rendre a régiós mezőny alján a magyar bérszínvonal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkParragh és Orbán szövetsége is hozzájárulhatott ahhoz, hogy a régió egyik legalacsonyabb minimálbére legyen a magyarIdén a lengyel minimálbér vásárlóereje már akkora, mintha itthon 154 ezer helyett 240 ezer forint lenne a legalacsonyabb bérek nettója.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat bérek fizetések minimálbér régió Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. október 8. 14:31 Adat, Közélet

Az első Orbán-kormány alatt épült annyi lakás, mint ami most ambiciózus cél lett

A Fidesz legelső kormányzása alatt évente átlagosan 24 ezer lakás épült, 2010 óta viszont már csak 15,5 ezer.

Torontáli Zoltán
2024. október 8. 12:19 Adat, Világ

Épp Kínával indul az e-autók miatt háború, pedig onnan jön a legtöbb high-tech termék

Kínából importálnak az uniós országok a legnagyobb értékben fejlett technológiájú termékeket.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 15:00 Adat, Élet

Kettészakította az országot a minimálbér-emelés és a bevásárlóturizmus

Durván 70 milliárd forinttal többet hagytak a vásárlók a boltokban, mint egy éve, de a növekedés keleten volt jóval nagyobb ütemű.

Fontos

Koczóh Levente András
2024. október 12. 05:23 Élet

Ez van az ingyenes padlásfödém-szigetelés ajánlatok mögött

Nem átverés az ingyenes vagy majdnem ingyenes ajánlat, de érdemes megérteni a dolog hátterét is - hívja fel írásában a figyelmet a Green Policy Center szakértője.

Al-Hilal István
2024. október 11. 04:41 Pénz

Hogyan lehet befektetni egészségügyi cégekbe, hogy az ne legyen dupla vagy semmi játék?

A tudományos eredmények előrejelzése helyett a megbízható alapokkal rendelkező minőségi vállalkozások azonosítás lehet a nyerő megközelítés.

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.