Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. február 6. 19:34 Adat

Több mint húszéves rekord dőlt meg a magyar élelmiszerboltokban

Közel 4 százalékkal csökkent a hazai üzletek forgalma decemberben az egy évvel korábbihoz képest a statisztikai hivatal hétfőn közzétett adatai szerint. A kiskereskedelmi forgalom ilyen mértékű visszaesése egyáltalán nem általános. Ennél nagyobb mértékű csökkenésre csak a 2008-as válságot követően, illetve a koronavírus járvány komolyabb lezárást hozó hónapjaiban volt példa. Akadt azonban egy olyan terület, ahol még ezekben az időszakokban sem láttunk hasonló zuhanást.

Sokkal kevesebbet sokkal többért

Az egyes szegmensekben ugyanis elég eltérően alakult az üzletek forgalma. Használt áruból, ruházati termékekből, számítástechnikai cikkekből és gyógyszerből például többet vásároltunk, mint egy évvel korábban, bútorból és könyvből viszont kevesebbet. Ami pedig teljesen rendhagyó volt: mennyiségben az élelmiszer jellegű vegyes kereskedések forgalma csökkent a legjobban.

Az ilyen üzletekben 10,5 százalékos volt a visszaesés, ennél nagyobb mértékű zuhanást pedig az elmúlt 20 évben egyszer sem láttunk (a KSH 2000-től teszi elérhetővé a kiskereskedelmi forgalom adatait). Sőt, még csak hasonlót sem: a korábbi rekord 2009 novemberében volt, akkor 7,9 százalékos csökkenést mértek.

Mindezt úgy, hogy a szintén több évtizedes inflációs rekord miatt értékben kifejezetten nagyot ugrott az ilyen üzletek forgalma. A KSH szerint decemberben 650 milliárd forintot hagytunk az élelmiszerboltokban. Ez pedig amellett, hogy negyedével haladja meg az egy évvel korábbit, hatalmas történelmi rekord: a korábbi csúcs ennél közel 120 milliárd forinttal volt kevesebb.

Nem sokkal kedvezőbb a helyzet, ha az elemzésbe az élelmiszerjellegű vegyeskereskedések mellé bevesszük a külön kategóriába sorolt, ital és dohányárut értékesítő kereskedelmi egységeket is. Utóbbiak forgalma egy hajszállal nőtt ugyan, a két kategóriában azonban együttesen így is 8 százalékot meghaladó mértékű volt a visszaesés. Ez utóbbi szintén bő két évtizedes rekord.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz utcán söpörték a pengőt, amikor ennél is magasabb volt az élelmiszer-inflációA Rákosi-korszak hatósági árainak bevezetésénél lehetett még hasonló ársokk, de a mostaninál nagyobb mértékű élelmiszer-drágulás az elérhető adatok szerint a forint történetében nem volt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat élelmiszer forgalom infláció kiskereskedelmi forgalom Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2025. június 17. 11:22 Adat, Közélet

Az egyik legnagyobb hazai nemzetiség szenvedheti meg a kormány kampányát

A 2022-es népszámláláskor állampolgárság alapján a magyarok után már az ukránok voltak a legtöbben az országban, és azóta ez a szám csak nőtt.

Jandó Zoltán
2025. június 16. 10:48 Adat

Ötödével kevesebb gyereknek kezdődik a nyári szünet, mint az ezredfordulón

Több mint 1,2 millió általános és középiskolás kezdi meg a vakációt ezen a héten. A 2000-es évek elején még az 1,6 milliót közelítette ez a szám.

Hajdu Miklós
2025. június 16. 05:50 Adat, Pénz

Miért lettek ilyen hihetetlenül drágák a debreceni lakások?

A jövőbeni ígéretekre spekuláló befektetők felhajtják az árakat, miközben nem épül elég új lakás a városban.

Fontos

Bucsky Péter
2025. június 18. 06:03 Közélet, Vállalat

Nem járnának rosszul a magyar autósok az orosz olajimport megszűnésével

Meg vannak számlálva Magyarország orosz olajimportjának napjai, ha nem tudja megfúrni a kormány az Európai Bizottság tegnap bemutatott javaslatát.

Vámosi Ágoston
2025. június 17. 13:57 Világ

A benzint, a gázolajat és a gázfűtést is drágítaná 2027-től az EU klímavédelmi lépése

Sokan ellenzik a lépést, az Európai Bizottság szociális klímaalappal enyhítené a fűtés és az üzemanyagok árának várható emelkedését.

Mészáros R. Tamás
2025. június 17. 06:00 Pénz, Világ

Véget ért az ingyenpénz időszaka, és ez nem csak a magyar kormánynak okoz problémát

A 2010-es évek stabil csökkenése után a kötvényhozamok világszerte emelkednek, ami a jövő évi választás előtti osztogatást is megdrágítja.