Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. december 10. 09:43 Adat

Ez a térkép megmutatja, hogy a magyarok főleg munkába járnak repülővel

Érdekes infografikát tett közzé a napokban az Európai Unió statisztikai hivatalaként működő Eurostat. Az interaktív térképen azt lehet megnézni, hogy az egyes repterekről hova repültek a legtöbben 2018-ban. Elég jól látható, hogy miközben Kelet-Európában elsősorban a nyugati országokban dolgozó ingázók repülnek, addig a nyugati repterek vagy belföldre utazó, vagy nyaralni induló nyugat-európaiakat szolgálnak ki.

 

Budapestről a legtöbben Frankfurtba repültek tavaly, jó eséllyel azért, mert ha valaki nem közvetlen járattal utazik a magyar fővárosból, akkor a legtöbbször a német városban száll át. Azaz az oda érkezők többségének valószínűleg nem Frankfurt volt a végső úti célja, hanem egy olyan város, ahova Budapestről közvetlenül nem, vagy csak drágábban tudott volna eljutni. Frankfurt első helye azonban így is meglepő, hiszen korábban rendre hátrébb végzett ezen a listán, 2017-ben például csak a harmadik volt. Tavaly azonban közel másfélszer annyi gép indult oda, mint egy évvel korábban, ezzel pedig leszorították a dobogó első fokáról az évek óta vezető brit fővárost. A hirtelen megugrás magyarázata a lapunknak nyilatkozó szakértők szerint részben az, hogy a Wizz Air 2018-ban indította el frankfurti járatát, amivel több tízezren utaztak már az első évben is.

Más kérdés, hogy mivel Frankfurt transzfer-reptér, nagy eséllyel London az első tényleges célpont. Londonban Luton reptere a legnépszerűbb célpontja a magyaroknak, ahol a Wizz Air ottani központja működik. Bár a Liszt Ferenc reptérről a brit fővárosba utazók száma az Eurostat adatai szerint csökkent, így is közel 285 ezren repültek ezzel a járattal. Ráadásul kifejezetten jó kihasználtsággal, egy repülőn ugyanis átlagosan majdnem 190-en ültek, miközben ugyanez Frankfurtnál csak 140 volt, és a harmadik, illetve negyedik helyen álló Párizs és Amszterdam esetében is csak 150 körül alakult.

 

Kihasználtságban az ötös toplistán így csak Tel Aviv tudta megközelíteni Londont. Némi meglepetésre ugyanis közel 215 ezer utassal az izraeli város is a legfontosabb célpontok között volt. A magyarázat egyébként itt is a Wizz Air, amely Budapestről már naponta küld repülőket a tel-avivi Ben Gurion reptérre, sőt, amikor a lutoni bázist felavatták, onnan is az elsők között indult rendszeres járat a közel-keleti városba. Ezzel egyébként Tel Aviv elég komoly részesedéssel rendelkezik az unión kívüli célállomások közül, a Budapestről indulók háromnegyede ugyanis az EU-n belül is száll le a repülőről.

London egyébként Kelet-Közép-Európában véletlenül sem csak Budapest számára az egyik legfontosabb célpont, lényegében minden fontosabb reptérről az angol fővárosba repülnek a legtöbben. Sőt, Varsó, Wroclaw, Gdansk vagy éppen Pozsony esetében az öt leggyakoribb érkezési reptérből kettő is valamelyik londoni*Tavalyig itthon is ez volt a jellemző, Tel Aviv csak 2018-ban előzte meg a londoni Stansted repteret..

Luton pedig annyira az ingázó kelet-európaiakra állt rá, hogy onnan Amszterdam és Tel Aviv mellett Bukarestbe, Varsóba és Budapestre jönnek a legtöbben.

Nyugat-Európa nagyobb repterein más a felállás. A német és a francia légikikötőkből többnyire vagy országon belülre, vagy valamelyik nyaralók által kedvelt országba repülnek a legtöbben. A Mallorcáról indulók (tehát a nyaralásból hazautazók) öt fő célpontja között például három német város van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat liszt ferenc nemzetközi repülőtér London Luton repülőtér Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Debreczeni Anna
2024. március 28. 10:38 Adat

Nőtt a magyar nyugdíjak értéke, de így is leszakadt a lengyel és román szinttől

A hazai átlagnyugdíj 43 százalékkal ér többet, mint 2004-ben, de így is messzebb kerültünk az uniós átlagtól, egyebek mellett a román és lengyel nyugdíjak nagyon gyors növekedése miatt.

Torontáli Zoltán
2024. március 27. 17:22 Adat, Világ

Ne azt nézd az új GDP-adatokban, hogy Románia előttünk jár, van benne sokkal érdekesebb is

Már nem érdemes arról beszélni, hogy Ausztria elérhetetlen messzeségbe került, reménytelenül loholunk Csehország, Szlovénia vagy Litvánia után.

Debreczeni Anna
2024. március 27. 15:21 Adat

A románok ötöde, a horvátok és a bolgárok negyede él külföldön

A külföldön élő magyar népesség aránya 7,3 százalék volt 2020-ban, ez a legalacsonyabb a kelet-közép-európai térségben.

Fontos

Elek Péter
2024. március 27. 04:34 Pénz

Tényleg olyan fantasztikus a világ első számú sztárrészvénye?

Eddig nagyon jó és meggyőző sztori volt az Nvidia, de merész dolog azt feltételezni, hogy növekedése a következő években is töretlen marad.

G7.hu
2024. március 26. 19:00 Közélet

Új tulajdonoshoz kerül a G7

A Telex vezetői által alapított Gazdrovat Kft.-hez kerül a G7 gazdasági portál.

Pálos Máté
2024. március 26. 16:40 Adat, Élet

Sokkal többe kerültek az adófizetőknek a Most vagy soha! első heti nézői, mint a Kincsemé

Nézőszámban az első héten nagyjából sikerült elérni a Kincsem szintjét, az állami támogatáshoz viszonyítva azonban más a helyzet.