Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. október 9. 11:55 Adat

Melegrekordok százai dőltek meg idén nyáron

Több nyugat-európai ország élte át a valaha volt legmelegebb nyarát idén júniusban és júliusban az egymást érő hőhullámok miatt, sőt, az északi félteke más részein, például az Egyesült Államokban és Japánban is előfordultak perzselő napok. Az idei nyár rendkívüli forróságáról árulkodik, hogy a BBC által idézett adatok szerint május és augusztus között összesen 396 melegrekord dőlt meg a Föld 29 országában – vagyis nemcsak a hosszan tartó meleggel, hanem gyakran a szélsőségesen forró napokkal is meg kellett birkózni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSorra dönti a mindenkori melegrekordokat a brutális nyugat-európai hőségPárizsban minden idők legmelegebb napjára készülnek, a Loire medrében alig van víz, Nagy-Britanniában és Németországban is úgy néz ki, hogy megdől a melegrekord.

A globális felmelegedés hatásai jól látszanak az egyes években beállított rekordok számán is. A kilencvenes évek előtt jellemzően az egyes években még csak a mérőállomások két százaléka jelzett korábban soha sem tapasztalt meleget, azonban mostanra egyre többször fordulnak elő olyan évek, amikor ez az arány az öt százalékot is meghaladja. Ez úgy tűnik, hogy az idén is be fog következni; igaz, ebből a szempontból voltak már sokkal keményebb évek is: 2003-ban és 2010-ben a mérőhelyek mintegy nyolc százalékánál regisztráltak korábban nem mért magasságú hőmérsékletadatot.

Persze figyelembe kell venni azt is, hogy a kellően régóta (legalább negyven éve) üzemelő műszerek nagy része Európában és Észak-Amerikában működik, vagyis leginkább ezeket a területeket lehet jellemezni a hőmérsékletrekordokra vonatkozó statisztikákkal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEz volt Európa legmelegebb nyara, és befektetők vagyonokat kerestek ezenAz idei nyár egyik legjobb befektetése a karbon kredit volt, ami az EU klímapolitikájának egyik sarokköve. De hogy működik ez, és jó, ha a hedge fundok a klímaváltozáson szedik meg magukat?

Az európai országok közül érdemes kiemelni Franciaországot, ahol új országos abszolút melegrekord állt be idén a 46 Celsius-fokos hőhullám nyomán. Belgiumban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Luxemburgban és Németországban is számos olyan mérőállomás van, ahol helyi csúcsok dőltek – a BBC alábbi ábráján érdemes az egyes napokon abszolút rekordot döntő mérőállomásokat jelölő sötétvörös pontokat figyelni.

 

Sorry, your browser cannot display this map

 

 

Forrás: BBC

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat éghajlatváltozás globális felmelegedés klímaváltozás melegrekord Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2023. december 7. 18:14 Adat, Élet

Régen stabilan 17 ezer forintba került a nagy bevásárlásunk, most stabilan 24 ezer lett

A közepesnek tekinthető nyugdíjnak egy hónapban több mint a felét alapvető élelmiszerekre kell költeni.

Stubnya Bence
2023. december 7. 16:38 Adat

Újabb időutazásra készülhet a magyar pénztárcák vásárlóereje januártól

Az üzemanyagok jövedéki adójának emelésével bukják a magyarok a plusz litereket, amik a szeptember óta tartó árcsökkenésből és bérnövekedésből jöttek volna ki.

Stubnya Bence
2023. december 7. 11:21 Adat, Élet

A magyarok negyven százaléka dolgozik olyan munkabeosztásban, ami megnehezíti a szociális életét

Az uniós átlag 32 százalék, ennél jóval több magyar dolgozik rendszeresen hétvégén vagy éjszaka, vagy kiszámíthatatlanul változó beosztás szerint.

Fontos

Hajdu Miklós
2023. december 8. 16:12 Világ

Egyre több osztrák karácsonyi vásárban üti fel a fejét sztrájk, mert a dolgozók bére nem követi az inflációt

Ausztriában éles ellentét bontakozott ki a kiskereskedelmi dolgozók és munkaadók béremeléssel kapcsolatos elképzeléseit illetően.

Hajdu Miklós
2023. december 8. 12:18 Élet

2050-re véget vetne a gázfűtésnek az Európai Unió

Gázkazánok és -bojlerek helyett megújuló energiaforrásokból előállított elektromosságot használó fűtőberendezésekre kell átállniuk a háztartásoknak.

Bucsky Péter
2023. december 8. 10:04 Támogatói tartalom

Budapesti tudásközpont segíti a multikat a karbonlábnyom csökkentésében

A bizonyíthatóan fenntartható beszállítók az új európai uniós szabályozás miatt előnybe kerülhetnek az ökológiai lábnyommal kevésbé törődő versenytásaikhoz képest.