Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. szeptember 17. 12:42 Adat

Félig mezőgazdasági, félig összeszerelő ország vagyunk pénzügyi fővárossal

Kifejezetten sokan dolgoznak az agráriumban Magyarország déli régióiban uniós összevetésben, míg északon az ipar részesedése meghatározóbb az EU-s átlagnál. Ez derül ki abból az ábrából, amit kedden közölt az Európai Unió statisztikai hivatalaként működő Eurostat. Bár az adatok 2016-osak, mivel a régiók többségére még a két évvel ezelőtti végeleges számok sem állnak rendelkezésre, a térkép így is érdekes egyszerűsítéssel mutatja az unió szektor szintű széttagoltságát, miközben ráerősít egy-egy sztereotípiára is.

A térképen hat különböző ágazatra osztották a gazdaság egészét, és azt vizsgálták, hogy ezekben a foglalkoztatottak mekkora része dolgozik. A mezőgazdaság-ipar-építőipar hármason sok mindent nem érdemes magyarázni*hacsak azt nem, hogy az agrárium halászattal és az erdőgazdálkodással is kiegészül., a másik három kategória viszont elég komplex, ugyanis a szolgáltatásokat szedték több részre. Ezek végül így alakultak

  • kis- és nagykereskedelem, vendéglátás, szálláshely-szolgáltatás, információ és kommunikációs szolgáltatások;
  • pénzügyi és biztosítási szolgáltatások, ingatlanügyek, szakértői, tudományos és műszaki tevékenységek, támogató szolgáltatások;
  • közigazgatás, védelem, oktatás, egészségügy, társadalombiztosítás, szociális munka, művészet, szórakozás.

A szolgáltatási szféra felosztása elég logikus lépés, lévén a teljes EU-ban a foglalkoztatottak közel háromnegyede a fenti három ágazatcsoport valamelyikében dolgozik. Miközben az agrárium az emberek 4,5, és az ipar is csak 15,3 százalékának ad munkát.

 

Az Eurostat azt vizsgálta meg, hogy az egyes uniós régiókban a fentiek közül mely szektorok részesedése tér el leginkább felfelé az EU-s átlagtól. Magyarul minden régióban megnézték, hogy mely ágazatban mennyien dolgoznak, ezt összevetették a teljes uniós részesedésekkel, és egy terület annak az ágazatnak a színét kapta, amelynek helyi részesedése leginkább meghaladta az átlagot.

A térképen az látszik, hogy az EU dél-keleti részén az agrárium, Csehországban, Lengyelországban, Németországban és Olaszország északi régióiban az ipar, Franciaországban és a skandináv államokban a közigazgatás, a Benelux térségben a pénzügyi szféra, az Egyesült Királyságban pedig sok helyen a kereskedelem felülreprezentált a foglalkoztatottságon belül. (Persze ezzel együtt fontos felhívni a figyelmet arra, hogy az ilyen színezős térképek erősen leegyszerűsítik a valóságban jóval komplexebb helyzetet.)

Sötétzöld: mezőgazdaság; világoszöld: ipar; lila: építőipar; rózsaszín: kereskedelmi csoport; világoskék: közigazgatási csoport; sötétkék: pénzügyi csoport

Magyarország a mezőgazdasági és az ipari tömb határán helyezkedik el: a két alföldi régióban és a Dél-Dunántúlon előbbi, a Dunántúl többi részén és Észak-Magyarországon pedig utóbbi foglalkoztatása tér el leginkább az uniós átlagtól. A két kakukktojás régió Pest megye, ahol a kereskedelem illetve a főváros, ahol a pénzügyi szféra dominánsabb a megszokottnál.

Az itthoni eltérések az uniós átlagtól azonban tulajdonképpen sehol sem kiugróak. Bár az ipar a Dunántúl északi területein jellemző 30 százalék feletti részesedése kifejezetten magasnak számít, a cseheknél nagyjából ez az átlag, és Lengyelországban illetve Szlovákiában is vannak hasonló régiók.

A mezőgazdasági megyéinkben pedig nagyjából 10-13 százalék dolgozik az agráriumban, amivel egyrészt sehol nem tud a legnagyobb foglalkoztató lenni a szektor, másrészt Bulgáriában és Görögországban szép számmal akadnak olyan régiók, ahol az emberek negyede-ötöde él a mezőgazdaságból. Sőt, Romániában olyan terület is van, ahol közel 50 százalékos a szektor részesedése a munkaerőpiacon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat foglalkoztatottság ipar mezőgazdaság pénzügyi szektor Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. április 24. 13:29 Adat

Megfeleződött a gyilkosságok száma Magyarországon, Ausztriában ötödével nőtt

Alacsony szintről, de Svédországban, Dániában és Ausztriában nagyot nőtt a gyilkosságok száma. Régiónkban csökkenés jellemző, az élen Romániával.

Torontáli Zoltán
2025. április 22. 13:12 Adat

Egyre csak öregedő magyar autópark mellett pörgött fel a használtpiac

Ahogy megnőtt a lakosság reáljövedelme, elkezdte bepótolni az elmaradt autóvásárlásokat. Az állomány fiatalodásához azonban több új kocsi kellene.

Váczi István
2025. április 22. 10:56 Adat

Az egész fejlett világnál többet költ Ausztria szociális célokra

Gazdaságarányosan 75 százalékkal költ többet Ausztria a szociális védelem céljaira, mint hazánk, így abszolút összegekben még nagyobb a különbség.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 25. 15:24 Világ

A magyar kormány kivár, a lengyelek tovább fegyverkeznek az uniós pénzügyi engedéllyel

Már eddig is ők költötték a legtöbbet a hadseregre a NATO-tagállamok közül gazdaságarányosan, de ezt kevésnek látják az orosz fenyegetés árnyékában.

Elek Péter
2025. április 25. 13:12 Világ

Lehet logika Trump viselkedésében, de megéri?

Meglepő, túlzott és közgazdaságilag nehezen indokolható az elnök vámpolitikája, de az legalább már látszik, hogy a célkeresztben elsősorban Kína van.

Torontáli Zoltán
2025. április 25. 06:07 Közélet, Vállalat

Kevesebb pénzt adna a kormány a Demján Sándor Program nyertes cégeinek

Az 1+1-nevű részt az utolsó pillanatban 1,25+0,75-re módosíthatják, így a nyertes pályázóknak nem adnának annyi támogatást, amennyit ígértek.