Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. június 25. 17:14 Adat

Havi 42 ezret ér Budapesten, ha ismerőstől bérelsz lakást

2018 végén országos átlagban 22 ezer, Budapesten 42 ezer forinttal fizetett kevesebbet egy lakásbérlő havonta, ha ismerőstől vagy rokontól bérelte a lakást, vagy már régebb óta lakott az ingatlanban.

A KSH kedden megjelent, 2018 novemberében, az ország egészét lefedő mintán elvégzett lakbérfelméréséből az is kiderül, hogy nagyjából minden tizedik*11 százalék magyar lakásbérlő fizet kevesebbet a piaci lakbérnél. Ezeknek az eseteknek a felében bérelték baráttól vagy rokontól a lakást, a maradék esetben régebb óta laktak a lakásban a bérlők, és a tulaj nem emelte a bérleti díjat, vagy azért lakhattak a bérlők olcsóbban, mert elláttak valamilyen feladatot a ház körül, esetleg kifejezetten a tulaj alkalmazásában álltak, és ezért költözhettek a lakásba.

Ahogy arról a G7-en is írtunk, a tavalyi évet megelőző nagyjából három évben meredeken emelkedtek az ingatlanárak az országban, amiből kiemelkedett a fővárosi ingatlanár-robbanás. A KSH felmérésében az ezzel kapcsolatos egyik legérdekesebb részlet, hogy kiderült,

minél korábban jött létre egy bérleti megállapodás, annál nagyobb az esélye annak, hogy a lakbér kevesebb annál, amennyit hasonló lakásokért aktuálisan elkérnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA budapesti lakásár-robbanás, ahogy még sosem láttadTérképre raktuk az utcák átlagos négyzetméterárait, és elég látványos lett. De egy érdekes történet is kirajzolódik a város ingatlanpiacáról.

Ennek pedig az az oka, hogy tulajok viszonylag ritkán emelnek lakbért: az összes felmérésben szereplő lakás nagyjából harmadába a felmérés évében költöztek be a lakók, és közülük elenyésző azoknak az aránya, akik októberben többet fizettek a tulajnak, mint a beköltözésük után közvetlenül. A 2017-ben kötött bérleti szerződések hét százalékában nőtt a lakbér a szerződés megkötése óta, a 2016-os szerződések esetében pedig nagyjából 20 százalék volt ugyanez az arány. Általánosan utólagos lakbéremelésről a piaci lakbért fizetők 15 százaléka, míg a kedvezményest fizetőknek csak a 11 százaléka számolt be.

 

Ahogy az ábrán is látszik, a tulajdonos döntéséből vagy a családi, esetleg baráti viszonyból adódóan kedvezményes lakbért fizetők Budapesten átlagosan 42, a megyeszékhelyeken 22, a községekben pedig 11 ezer forintot spórolhatnak meg havonta.

A felmérés alapján tavaly októberben országosan egyébként 80 ezer forint volt az átlagos havi lakbér, a szélsőséges értékek torzítására kevésbé érzékeny medián pedig 73 ezer forint volt. Budapesten az országos átlagnál jóval magasabb, 115 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, a medián pedig 105 ezer forintra jött ki. A medián a középső érték, tehát ha drágaság alapján sorba rendezzük az albérleteket, a sorban középső lakás havi bérleti díja lesz ennek a mutatószámnak az értéke.

A tanulmányban arra is rákérdeztek, hogy a bérlők hogyan találtak rá az albérletre. Országosan a bérlők kicsit kevesebb mint fele mondta azt, hogy ismerősön keresztül találta a lakást, kicsit kevesebb mint harmaduk ingatlanos oldalon, 10 százalék pedig más netes felületen, például Facebookon. Ahogy a településméret csökken, az emberek jellemzően egyre kisebb arányban találnak rá a lakásukra online, ugyanakkor látványos, hogy Budapesten és a megyeszékhelyeken is elég jelentős (37 és 38,3 százalék) azoknak az aránya, akik rokonon vagy ismerősön keresztül találták albérletet.

 

Az összes lakott lakás és a bérelt lakások fajtájának megoszlásában is nagy különbségek vannak: miközben az összes ingatlan nagyjából harmadát teszik csak ki a városi bérházak és a lakótelepi lakások az országban, a bérelt ingatlanok között az arányuk csaknem 60 százalék. Budapesten ez az arány még nagyobb, a fővárosban a bérlakások 41 százaléka van bérházban, ötödük lakótelepen. A felmérés alapján a bérelt lakások állapota jóval gyengébb, mint az adott településkategóriára jellemző átlagos színvonal. Budapesten például csak a bérlakások kétharmada összkomfortos, miközben az összes fővárosi lakás esetében ez az arány 75 százalék körüli.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKettészakadt a budapesti panelmezőny, már nem a Pók utca a legdrágább lakótelepÚj adatbázist építettünk, hogy eldöntsük az örök kérdést: melyik a legdrágább és melyik a legolcsóbb panel lakótelep? Az utóbbi évek eszeveszett áremelkedése nem ugyanúgy érintette a paneleket.

Albérletben leginkább munkavállalás miatt laknak a magyarok, a KSH-nak a megkérdezettek több mint negyede indokolta ezzel azt, hogy erre a lakhatási formára esett a választása. Budapesten pedig még az országosnál is nagyobb, 37 százalék azoknak az aránya, akik az állásuk miatt bérelnek lakást. 

Szintén sokan laknak albérletben családi okokból (15 százalék), házasság vagy összeköltözés miatt (10 százalék), vagy azért, mert elköltöznek a szüleiktől (12 százalék). Budapesten és a megyeszékhelyeken gyakrabban vesznek ki lakást közösen barátok és diákok, a kisebb településeken pedig inkább a munkatársak közös lakásbérlése jellemző. Budapesten az ösztöndíjas külföldi hallgatók jelenléte is elég látványos a felmérés alapján. Minden ötödik bérbe adott fővárosi lakásban külföldiek laknak, 40 százalékuk tanulmányai miatt bérel lakást Budapesten, 31 százalékuk itt dolgozik.

Ez azt jelenti tehát, hogy majdnem minden tizedik budapesti albérletet külföldi egyetemisták veszik ki.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat albérlet Budapest ingatlan ingatlanárak lakás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2023. december 2. 15:41 Adat, Vállalat

Lefeleződött a diósgyőri stadion megtérülési ideje, már csak 262 év

Újabb öt évig a diósgyőri futballcsapatot fenntartó cég üzemeltetheti a 2018-ban átadott, 13 milliárd forintból felújított miskolci stadiont.

Fabók Bálint
2023. november 30. 09:52 Adat

Mely magyar városok a leginkább vallásosok?

Kapuvár a római katolikusok, Nagyecsed a reformátusok, Kiskőrös az evangélikusok vallási központja a lakosság vallásossága alapján.

Torontáli Zoltán
2023. november 29. 17:47 Adat, Élet

Budapesten a nők 77 , Észak-Magyarországon viszont kevesebb mint 63 százaléka dolgozik

A nemek közötti foglalkoztatási különbség Magyarországon átlagosan 9 százalékpontos, ami sokkal inkább az észak-déli, mintsem gazdasági alapú megosztottságra rímel.

Fontos

Pálos Máté
2023. december 5. 11:43 Közélet

A TikTokot nem tudja betiltani a kormány, úgyhogy a telefonokat tiltaná ki az osztálytermekből

Legutóbb Nagy-Britanniában léptek az egységes tiltás irányában, de Németországban például az iskolák saját hatásköre a kérdés. Most talán fordulat készül a magyar szabályozásban.

Debreczeni Anna
2023. december 5. 08:48 Élet, Támogatói tartalom

Csaknem egyhavi nettó átlagkeresetet költünk magánegészségügyi ellátásra évente, pedig volna olcsóbb megoldás

Magyarországon csak a lakosság 12 százaléka rendelkezik magán egészségbiztosítással.

Avatar
2023. december 4. 16:22 Közélet

Az MVM innovációja miatt ugrott meg az átalányt fizető gázfogyasztók számlája

Számos átalány fizetést/egyenletes részszámlázást választó háztartás nem érti, miért kaptak kiugró összegű számlákat a 2023-24 első hónapjaiban, miközben várható fogyasztásuk, a számláikban szereplő átalány mennyisége nem nő, esetleg még csökken is.