Májusban zsinórban negyedik hónapja mért 30 százalék feletti inflációt a statisztikai hivatal a munkahelyi vendéglátóhelyeken. Három év alatt már közel 60 százalékos drágulást mutatnak az adatok, amely még a hagyományos éttermek áremelkedését is meghaladja. Hasonló a helyzet az alternatívaként szóba kerülő ételszállító cégeknél is.
Mi történt? A korábbi hónapokhoz hasonlóan májusban is csökkent a hazai vendéglátóhelyek forgalma. Legalábbis mennyiségben: a kevesebb vásárlás az árak drasztikus emelkedése miatt az egy évvel korábbinál így is közel 40 milliárd forinttal nagyobb bevételt hozott az éttermeknek.
Számokban: a május egyébként rekordköltést hozott a munkahelyi vendéglátóhelyeken: a közel 23 milliárd forintos bevételnél soha nem értek még el magasabbat az ilyen éttermek. Más kérdés, hogy mennyiségben még egész biztosan messze vagyunk a rekordtól, már csak azért is, mert a szabadságolások miatt hagyományosan azért nem május a legerősebb hónap ebben a szegmensben.
Felülnézet: az éttermi árakat az emelkedő bérköltségek mellett az elszálló élelmiszerárak hajtották az elmúlt hónapokban. Ez azonban nem csak a munkahelyi vendéglátóhelyekre volt jellemző, lényegében a vendéglátás minden szegmenségben drasztikus drágulást láthattunk.
Mi várható? A élelmiszerinfláció az elmúlt hónapokban már láthatóan lassult, és a jelek szerint a hagyományos éttermeknél is túl vagyunk az inflációs csúcson. A munkahelyi vendéglátóhelyeknél most tetőzhet az áremelkedés üteme.
Adat
Fontos